Elektrik Güvenlik Testi

Hızla artan teknolojik gelişim, tüm çevrelerde sonu gelmez bir enerji ihtiyacını gereksinim kılmış, artan enerji ihtiyaçları ise elektrikli aletlerinin kullanım alanlarının yaygınlaşması, bu aletleri kullanan kişilerin korunması ihtiyacını doğurmuştur. Bununla birlikte enerjiyi sunan işletmeler sundukları hizmetlerin tam ücretini almayı, Elektrik hizmetini alan tüketiciler ise güvenli kullanım ve daha az ücret ödemeyi amaçlar hale gelmiştir. Bu sebeple de elektrik hizmetini sunan işletmeler daha hassas ve güvenirliliği sağlanmış sayaçlar kullanmaya başlamışlardır.

Elektrik Güvenliği Testi, CE Belgesi

Tüketiciler çalışma ortamı ve ev ortamında, insan sağlığını olumsuz etkileyecek seviyede yüksek seviyelerde Elektrik yüküne sahip cihazlarla çalışma yapmaktadır. Buralarda yaşanan sorunlar ciddi yaralanma ve ölümlere neden olabileceği için, Çalışanlarının güvenliği amacıyla işverenler Elektrik Güvenlik Testleri ile CE Belgesini temin ederek Elektrik Güvenlik Test cihazları kullanılarak yapılan ölçümlerle bu cihazların güvenilir olduğunu belgelendirmeleri ve çalışanlarının bu cihazlarda güvenle çalışabileceği konusunda gerekli çalışmaları yapmakla görevlidir.

İlginizi Çekebilir: İzolasyon Testi, Yalıtım Direnci Hizmetimiz Hakkında Detaylı bilgi almak isterseniz linke: Yalıtım Direnci tıklayabilirsiniz

CE işareti boyut değişikliği ancak ilgili oranlara sabit kalınarak yapılabilir. Resimde bu oranlara ait bilgileri görebilirsiniz.

CE Belgesi, Elektrik Güvenlik Testi Ne İşe Yarar?

 • CE Belgesi, Piyasaya sürülen ürünlerin Avrupa Birliği Pazarına uygun oluğunun belgelendirilmesi olayıdır.
 • CE Belgesi bir ürünün AB pazarında serbest dolaşım hakkına da sahip olur.
 • Ürünleri CE Belgesine taşıyan ise standartlar tarafından belirlenen yeni yaklaşım kararnameleridir.
 • Yayınlanan standartlar, Tüketicilerin can güvenliklerinde asgari özellikler belirtilmiştir. Bu şartları taşımayan ürünlere Ce Belgesi “CE İşareti” vurulması yasaktır.
 • Eğer yasak olmasına rağmen bir ürüne CE İşareti vurulmuşsa bu durumda cezai yaptırım olarak ürünlerin piyasadan toplattırılması kararı uygulanabilmektedir.

Elektrik Güvenlik Testi, CE Belgesi  Makine Üreticilerini Yakından İlgilendirmektedir.

Standartlaşma süreçleri Üretim “Makina” Sektörü ile ilgili olarak EN 60204-1 ve Beyaz Eşya Üretim Sektörünü kapsayan EN 60335 standartları ile , CE işareti basılı tüm ürünlerin Elektrik aksamlarını test edilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.

Elektrik Güvenlik Testlerinin Raporlanması

Elektriksel Güvenlik Testlerin Ürünler üzerinde kontrolü kadar önemli bir başka husus ise CE Belgesi ile ilgili ölçüm sonuçlarının raporlanarak bu sonuçların standartlara uygunluğunun sayısal hale getirilmesidir.

Makine Üretiminde kullanılan Ekipmanlarda CE Belgesi Olması Yeni Üründe CE İşareti Vurulması sonucunu doğurmaz.

Her iki standartta da “EN 60204-1, EN 60335″ yapılması gereken bu testler temelde aynı olsada test süreçleri ve uygulama değeri açısından farklılık taşımaktadır. Genelde üretilen makinalarda kullanılan ekipmanların CE işareti bulunması, imal edilen makineye CE İşareti basılması için yeterli olduğu görüşü bulunmaktadır. Bu işlemlerde, üretim amacıyla kullanılan ekipmanlar CE İşareti bulunsa da; Üretilen bu yeni ürüne CE İşareti uygulanamaz. İmal edilmiş yeni ürünün CE İşaretini almaya hak kazanması için standartlardaki süreçler işletilmeli ve denetimin başarılı sonuçlandırılması sonucunda CE İşaretinin vurulması gerekmektedir.

 

Elektrik Güvenlik Testi EN60204-1 Standardının Kapsadığı Makine Listesi

EN60204-1 (Makinelerde Güvenlik-Makinelerin Elektrik Donanımı, Bölüm1-Genel Kurallar) 

 • Metal işleme makineleri
 • Plastik ve Lastik Makineleri
 • Ağaç işleme makineleri
 • Montaj makineleri
 • Gıda makineleri
 • Baskı, Kağıt ve karton makineleri
 • Saç işleme Makinleri
 • Ambalaj makineleri
 • Tekstil makineleri
 • İnşaat makineleri
 • Kaldırma makineleri

Yukarıda belirtilen makinelerin panolarında ise aşağıdaki testlerin yapılması gereklidir.

İzolasyon Testi  kullanılan ürünlerin yalıtım değerlerinin kontrolünü, Panoda  Faz, Nört ve Koruma (PE) iletkenlerinde ölçülür. 500 V DC < 1M Omega değerinde olmalıdır.

Tüm bu yazıyı incelediğimizde Üretim sektöründe hem çalışanlarınız hemde ürünlerinizi sunduğunuz son kullanıcılar için hayati önem taşıyan Elektriksel Güvenlik Testleri ve buna bağlı, Yüksek Gerilim Testi, Kaçak Akım Testi, Topraklama Ölçümü İzolasyon Direnci Testi gibi konularda profesyönel destek almak isterseniz aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • info@yonetimakademisi.com.tr
 • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın

İzolasyon Testi Yalıtım Direnci Ölçümü

Çalışma ortamında Elektrik yüklü alanlar ve Elektrik yükü altında bulunmayan alanların, tesisin güvenli ve sürdürülebilir olması hususunda birbirinden yalıtılmış olması gerekir. İzolasyonun doğru biçimde gerçekleştirilmesi sonucunda can ve mal güvenliği korunmuş olur. Bu konulara ek olarak ise, elektrik ve elektronik ekipmanların izolasyonunun sağlanmış olması önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçüm Raporu Hizmetlerimiz Hakkında da bilgi almak isterseniz, Şu Linke Topraklama Ölçüm Raporu tıklayabilirsiniz.

İzolasyon Direnci Ölçümleri

İzolasyon direnci ölçümü olarak bilinen, yalıtım testi, yalıtım ölçümü isimleriyle de adlandırılan yalıtım testi DC gerilimin dielektrik  ekipmana uygulanması ve di-elektrik ekipmandan geçen akımın ölçülmesi işlemidir. Ölçülen akım ve gerilimde Direnç değerleri Ohm Kanununa göre hesaplanmaktadır.

İzolasyon, Yalıtım Direnci Yapılması Gerekli Alanlar

 • Elektrik motorları
 • Jeneratörler
 • Trafo ve elektrikli cihazların yalıtkan kısımları ve Kablolar

İzolasyon, yalıtım direnci ne kadar büyük çıkarsa kullanmakta olduğunuz sistem o kadar güvenlidir.  Tersi bir durumda ise bu cihazlar asla kullanılmamalı, izolasyon çalışması yapılarak, yalıtkanı değiştirilmeli ve aksiyon tamamlandıktan sonra ölçüm tekrarlanarak değerler kontrol edilerek, çalışmaya başlatılmalıdır.

 

İletişim Bilgileri

 • info@yonetimakademisi.com.tr
 • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın

Topraklama Ölçüm Raporu

Topraklama Ölçümü, Ortam Ölçümleri kapsamında gerçekleştirilen Topraklama Ölçümü hem can hem de mal güvenliğimizi sağlamasının yanı sıra kanuni olarak yaptırılması zorunlu bir hizmet birimidir.

İşletmelerde bulunan topraklama çeşitleri

 • Koruma Topraklaması
 • İşletme Topraklaması
 • Fonksiyon Topraklaması
 • Yıldırıma Karşı Yapılan Topraklama

şeklinde sıralanabilir,  Ancak Topraklamada günümüz şartlarında en güvenli sistem Eş Potansiyel Topraklama Sistemi  ‘dir.

Eş Potansiyel Topraklama sistemi Nedir?

Eş Potansiyel Topraklama Sisteminin güvenli olmasının en önemli nedeni yapı içerisindeki tüm metal yüzeylerin birbiri arasında yapılan topraklamanın Eş Potansiyel Bara ‘lar aracığılıyla sağlanmasıdır.

Örnek: Eş Potansiyel Bara

 

Bu uygulama ile Yapı içinde değişik yerlerde var olan iki noktada oluşabilecek gerilim farkı önlenerek buralarda eş potansiyel farkı sağlanmış olur.

[safir_descriptionbox color=”kirmizi” header=”İlginizi Çekebilir” content=”Yalıtım, İzolasyon Direnci Ölçümü hakkında merak ettikleriniz ve hizmet detayı hakkında bilgi almak için aşağıda İzolasyon Testi Başlığına tıklayabilirsiniz..” icon=”duyuru” bg=””]

İzolasyon Testi

Topraklama Ölçümlerinin Her Yıl Yapılması Zorunluluğu

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

 • 2.3. Tesisatlar

 • 2.3.1. İlgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır.
 • 2.3.2. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, (Ek ibare:RG-23/7/2016-29779) (2) elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

İş Ekipmanları Yönetmeliği 2.3 Tesisatlar Başlığı altında Topraklama tesisatının periyodik kontrolünün elektrik mühendisleri elektrik eğtimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Kaçak Akım Röleleri

Topraklama tesisatının periyodik kontrolü sırasında yıl içerisinde mevcut elektrik hattına binen yükler yada makinelerdeki arızalar sebebiyle sürekli atmaya başlayan kaçak akım rölesinin doğru çalışmasını sağlamak amacıyla da bu ölçümlerin aksatılmaması işletmelerimizde hayati önem taşıyan bu araçların aktif çalışması amacıyla çok gerekli olduğunu belirtmemiz gerekli

Kaçak Akım Rölesi

Topraklama  Direnç Değerleri

 • Tesis İçinde Yıldırımdan Korunma Topraklama direnç değerleri 10 ohm altı,
 • İşletme Topraklaması 1 ohm kadar olmalıdır.

Eş Potansiyel  topraklaması ise bizlerin hem cihazların korunması hemde insanların zarar görmemesi amacıyla hizmet sunan Topraklama ölçüm firmalarının temel değeri olmalıdır. Bu nedenle ölçümler sadece tek yerin topraklama değerlerinin değil, hizmet alan firmada tüm topraklamaların ölçülmesi sağlanmalıdır. Bu değerlerin sağlıklı alınabilmesi içinse mutlaka her priz noktası, her son naktada mutlaka topraklama hattının bulunuyor olması gerekiyor.

Topraklama Ölçümü ile Cihazlarınızı ve Çalışanlarınızı Beklenmedik Tehlikelerden Korursunuz

Bu sebeple Elektrik tesisatı kontrolü kapsamında tüm topraklama tesisatı kontrol edilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi cihazların zarar görmesinin önüne geçilmesi ve Düz bir termin ile çarpılarak çalışanların yaralanmasını istemiyorsak, mutlaka toprak direnç değerlerini hizmet alan firmalara bu ölçümleri gerçekleştirerek, Elektriksel kazaların önlenmesi amacıyla tavsiyelerimizi hizmet alan firmalara iletiyoruz.

Priz – Topraklama Ölçümü

Bütün cihazlarda tek tek topraklama direnç değerlerini ölçme işleminin mümkün olmayışı sebebiyle Kullandığınız makinelerin kalibrasyonlarının 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Makineler Mutlaka periyodik olarak kontrolü sağlanarak Kalibre ayarları gözlemlenmelidir.

Yönetim Akademisi olarak olarak bünyemizde çalışan Uzman Teknik Ekibimiz ve son teknoloji Topraklama ölçüm cihazlarını kullanarak topraklama ölçümünde Tüm Türkiye’ye hizmet sunmaktayız. Topraklama konusunu en hassas PLC cihazlarından kullanımda olan makinenin motoruna kadar ihtiyaç duyulan en temel elektriksel konulardan biridir, bu nedenle Topraklama ölçüm hizmetinde sizlere profesyönel ekiplerimizle destek vermek istiyoruz.

İletişim Bilgileri

 • info@yonetimakademisi.com.tr
 • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın