İzolasyon Testi Yalıtım Direnci Ölçümü

İzolasyon Testi Yalıtım Direnci Ölçümü
Çalışma ortamında Elektrik yüklü alanlar ve Elektrik yükü altında bulunmayan alanların, tesisin güvenli ve sürdürülebilir olması hususunda birbirinden yalıtılmış olması gerekir. İzolasyonun doğru biçimde gerçekleştirilmesi sonucunda can ve mal güvenliği korunmuş olur. Bu konulara ek olarak ise, elektrik ve elektronik ekipmanların izolasyonunun sağlanmış olması önemlidir.
İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçüm Raporu Hizmetlerimiz Hakkında da bilgi almak isterseniz, Şu Linke Topraklama Ölçüm Raporu tıklayabilirsiniz.

İzolasyon Direnci Ölçümleri

İzolasyon direnci ölçümü olarak bilinen, yalıtım testi, yalıtım ölçümü isimleriyle de adlandırılan yalıtım testi DC gerilimin dielektrik  ekipmana uygulanması ve di-elektrik ekipmandan geçen akımın ölçülmesi işlemidir. Ölçülen akım ve gerilimde Direnç değerleri Ohm Kanununa göre hesaplanmaktadır.

İzolasyon, Yalıtım Direnci Yapılması Gerekli Alanlar

  • Elektrik motorları
  • Jeneratörler
  • Trafo ve elektrikli cihazların yalıtkan kısımları ve Kablolar
İzolasyon, yalıtım direnci ne kadar büyük çıkarsa kullanmakta olduğunuz sistem o kadar güvenlidir.  Tersi bir durumda ise bu cihazlar asla kullanılmamalı, izolasyon çalışması yapılarak, yalıtkanı değiştirilmeli ve aksiyon tamamlandıktan sonra ölçüm tekrarlanarak değerler kontrol edilerek, çalışmaya başlatılmalıdır.  

İletişim Bilgileri

  • info@yonetimakademisi.com.tr
  • 0551 254 56 38
Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın
24 Nisan 2018
206 kez görüntülendi