1.Seviye Yangın Eğitici Eğitimi
Teklif Al

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakabilmesi Hk.

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakabilmesi Hk.
 

Bu günlerde 6331 Sayılı kanun Geçici Madde 4 ile ilgili her yerden malumatlar geliyor, konu osgb firmaları aracılığıyla yada ferdi olarak bu işi yapan iş güvenliği uzmanlarını da ilgilendirdiği için bizde her gelen haberde araştırma yapmaya devam ediyoruz.

En son geçtiğimiz günlerde aşağıdaki gibi bir tweet yayınlandı. İsmail Gerim (İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürü) Twitter hesabından (ismail0606) Kanunun ilgili maddesinin onaylandığını ve İş Güvenliği Uzmanlarının bir üst sınıfa bakabilmesi 2 yıl uzatıldığını belirten bir tweet paylaşılmış. Ancak twitter üzerinden aynı kullanıcıyı aramaya çalıştım böyle bir tweet bulamadım.
Burada bahsetmek istediğim en önemli husus şu, 6331 Sayılı kanunun geçici 4. Maddesi ile yürürlüğe giren bir üst sınıfa bakabilme konusu, eğer yeniden ertelenirse, mutlaka resmi gazetede yayınlanacaktır. Bu nedenle her gelen habere inanmamak gerekiyor, konuyla ilgili bizatihi zaten osgb firmaları ‘nda sorumlu müdür görevinde bulunan iş güvenliği uzmanları deneme yaparak konuyu takip ediyorlar. Ancak şu ana kadar bir üst sınıfa bakma hususuyla ilgili güncel bir bilgi henüz yok bu nedenle nacizane tavsiyem bu başlığı takip edebilirsiniz. İnternette görünen bir bilgi sebebiyle hemen bakıyorsunuz onlarca title açılmış, twit atılmış, her biri yalan haber bu konuyla ilgili iş kaygısı güden arkadaşlara haksızlık yapmış oluyoruz?
  • Neden daha fazla like alabilmek için mi?
  • Twitlerimizin daha fazla favorilere eklenmesi için mi?
  • Daha Fazla Takipçimizin olması için mi?
İnsanların  ilgili konuyu takip amacıyla sürekli yalan haberler sebebiyle bir sevinip, bir üzülmesi kul hakkıdır, yapmayın! varsa gerçek bilginiz paylaşın yoksa neden insanlarla oyun oynuyorsunuz. Bu haberlere kanan arkadaşlarıma ikinci tavsiyem sürekli resmi gazeteyi takip edebilirsiniz, Orada konuyla ilgili bir Kanun hükmünde kararname, Kanun, Yada yönetmelik çıkmışsa onları incelemeniz böylelikle bir vartaya düşmemiş olursunuz. Aşağıda 6331 Sayılı Kanunun geçici 4. Maddesini bulabilirsiniz. İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır. İlgili Linkler :https://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem26/yil01/ss446.pdf Sayfa 108 ‘de bulunan 33. Madde (Plan ve Bütçe Komisyonunun Kabul Ettiği Metin) MADDE 33- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1/1/2017” ibaresi “1/1/2019” ve “1/1/2018” ibaresi “1/1/2020” şeklinde değiştirilmiştir. Kaynak: http://www.mahalleminsesi.com/2017/01/is-guvenligi-uzmanlarnn-bir-ust-snfa.html  
20 Ocak 2017
448 kez görüntülendi