İBYS Yazılımı – İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi

iSGGM tarafından şubat ayında yayınlanan işyeri bilgi yönetim sistemi – ibys yazılımı ile ilgili ilk kayıtların gönderileceği tarih olan 01 06 2018 tarihine doğru yaklaşırken daha önce isg yazılımı almış, yada yaptırmış olan işletmelerde hızla bu yazılımlarını, isggm ve bakanlık tarafında onaylı hale getirerek, entegratör firma olmak için çabalıyor.

İlginizi Çekebilir: Entegratör Firma Nedir?

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası

Entegratör Firma olmak için en öncelikli şart ISO 27001 Bilgi Güvenliği sertifikasına sahip olmak, büyük verilerin işleneceği havuzda, tüm entegratör firmalarda Bilgi Güvenliği kriteri sağlandıktan sonra ibys yazılımı ile ilgili entegratör firma başvuru işlemlerine başlanmış oluyor.

Entegratör Firma Başvuru İşlemleri

Entegratör Firma Başvuru işlemlerine www.yonetimakademisi.com.tr adresimizden ulaşabilirsiniz.

Entegratör Firma başvuru işlemlerinin tümü ibys yazılımı web portalından yürütülüyor. Başvuru şartları hakkında detaylı bilgi şu başlıkta Entegratör Firma Olmak için Neler Yapmam Gerekli bulunuyor, merak ederseniz burada yazılanları okuyabilir ve Entegratör firma olmak için asgari şartları görebilirsiniz.

İBYS Yazılımı ile İSG Sektöründeki Yenilikler

OSGB HİSİP ile başlayan İSG sektöründeki yeniliklerin İSGBYS (İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi) ve sonrasında ibys yazılımı, İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi Yazılımı ile bu sürecin ilerlediğini görüyoruz, sektörün bundan sonraki dönemde İSG hizmetlerinin kayıt ve takibinin bakanlık tarafında takip edilerek, denetimlerin daha sık online olarak yapılabileceğini söyleyebiliriz.

İBYS Yazılımını Nereden Alınır?

İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili 2012 yılından sonraki senelerde başlayan Osgb Yazılımı, Osgb Takibi gibi programlar 2014 yılından sonra İSG yazılımı adıyla anılır halde piyasada çoğalmaya başlamıştı, Yönetim Akademisi Bursa Osgb biriminde 2014-2016 yılları arasında hizmet kalitesini arttırmak amacıyla yaptığı 3 farklı osgb yazılımı testinden sonra, bünyesine uyarlanabilecek, isg otomasyonunu Bursa Osgb, Tekirdağ Osgb ve Manisa Osgb birimlerine kurarak, programın denemelerini kendi içerisinde tamamlayıp 2 yıla yaklaşan bir süredir, Müşterilerine sunduğu isg hizmetlerini ibys yazılımı ile takip etmektedir.
İBYS Yazılımı entegratör firma başvurularının alınması ile birlikte ISO 27001 Bilgi Güvenliği Belgelendirme işlemlerine başlayarak İSGGM tarafından yayınlanan Entegratör Firmalar Listesinde yerini almaya hazırlanıyor.

İBYS Yazılımında İlk Etapta Gönderilecek Bilgiler

ibys yazılımının, isg profesyönelleri tarafından kullanılmaya başlanmasından sonra ilk olarak İSG Eğitimlerinin Bakanlık sunucuları ile ibys yazılımı üreten firmalar arasında paylaşımı yapılacak, bu konuda isggm tarafından yayınlanan veri setleri ve eğitim kodlarına bakabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:
İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi Veri Setleri Nelerdir?
Eğitim Kodları Nelerdir?

İBYS Yazılımı ve İSG Sektörüne katkıları

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinde hepimizin hatırlayacağı üzere OSGB bünyesinde çalışsın yada Ferdi olarak bu işi yapsın iş kazası yaşandığında İşveren yada İşveren vekili ile birlikte yargılamalara maruz kalan taraflardan biri olarak İş Güvenliği uzmanları görünmektedir, bu nedenle dış mekanizmaların ve devlet kontrolünün ne kadar yoğun olması sağlanırsa bu gibi durumlarda iş kazalarının yaşanması yada sonuçlarının ağır olmasının önüne geçilmesi açısından İş Yeri Bilgi Sistemleri, “ibys yazılımları” İSG Profesyönelleri açısından büyük önem arz ediyor, ve şahsi olarak bu konunun yoğun olarak gündemde olması benim açımdan çok önemli görüyorum.

İşyeri Bilgi yönetim sistemi yazılımları İSG Hizmetlerinin sunumunu ölçülmesine katkı sağlayacak ve sorunların daha net ortaya (mevcut durumda çoğu işletmede sadece gerçekleşen kaza oranlarını yayınlıyor) konabilmesini sağlayacak. Bu durum her dönem gündeme getirdiğimiz maruziyetlerin ölçülmesini ve maruziyetlerin sınırlandırılmasını ve dolaylı olarak iş kazalarının önlenmesini sağlayacaktır.

TMGD Hizmetlerinde Bilgi Yönetim Sistemi

TMGD ve TMGDK ‘lar İSG hizmetleri ve OSGB sektöründen daha yeni bir zamanda kurulmuş olmalarına karşılık, İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi yazılımları ile bizlerden daha fazla aşinalar, çünkü sistem ilk devreye alındığı günden bu yana TMGD ler tarafından yapılan işlemler yapılan günün sonunda devlet tarafından oluşturulan sisteme aktarılması zorunluluğu bulunuyordu, bu nedenle TMGDK hizmeti sunan işletmelerin yada bu hizmeti icra eden TMGD lerin yanlış yapma eksik iş yapma oranı daha düşük oluyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe yeniliklerine karşı pozitif bir bakış açısına sahip olmamız gerekiyor, bu konunun sancısını çeken bir çok iş güvenliği uzmanı aslında ibys yazılımının geç kalmış bir düşünce olduğunu daha önce isg ile ilgili bir çok platformda dile getirmişti.
Bu konuyla ilgili yeni bir hizmet sektörü olan tmgd danışmanlığı hizmetlerinde, işyerlerinde sunulan tmgd hizmetlerini tmkt.gov.tr tarafından sunulan online sistem ile yapılan çalışmalar ulaştırma ve denizcilik bakanlığı tarafından kayıt altına alınıyordu.

Bilgi Yönetim Sistemleri İş Süreçlerini Güvenceye Alıyor.

Oto Kontrol Sistemleri Danışmanlık gibi hizmet sektörünün yönlendirici kurumlarının gelişiminde büyük pay sahibi bu nedenle danışmanlık sektörü konumunda olan İSG Hizmetleri, TMGDK lar, Kobi Danışmanları gibi sektöre yön veren kurumların, sistemlerin henüz başındayken, İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi gibi yazılımlarla takibinin sağlanması hem hizmet alan firmaların, hem hizmet sunan firmaların, hemde ülke genelindeki yönetim süreçlerinin daha kolay ve idare edilebilir hale gelmesini sağlayacaktır.

Bu konunun tarafı olan tmgdk firmaları ve TMGD ları açısından büyük kolaylık sağlıyor çünkü yapılan işlemler havada kalmıyor, bir denetim sonucunda “aa bu yapılmış ama şurası yanlış olmuş” gibi hatalarla karşılaşılmıyor, bir hata varsa sisteme yüklenirken yada yüklendikten kısa bir süre sonra hata ile geri bildirim alınıyor ve eksiklik gideriliyor, uzun bir süre sonra aynı konuya geri dönmek yerine sıcağı sıcağına mevcut durumda yapılması gereken değişiklik gerçekleştirilerek süreç daha hızlı ve güvenli sonuçlandırılıyor bu durum sunulan hizmetlerin sürekliliği açısından kolaylık sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir