İBYS Yazılımı, Nedir, Nereden Alınır?

İBYS Yazılımı Nedir? Ne Değildir?

İBYS Yazılımı – Türkiye de İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmalarının Bakanlık tarafına dijital olarak iletilmesini, İSG Profesyönelleri aracılığıyla sunulan İSG Hizmetlerinin Hizmet Alan iş yerlerinde takibini amaçlayan İSGGM tarafından yetkilendirilen Entegratör firmalarının ürettiği yazılımların kısaltılmış adıdır. Başka bir ifade ile  İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi isimleri ile bilinen ibys yazılımı, iş yerinde yürütülen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin bir yazılım üzerine kaydedilmesi ve bu kayıtların bakanlık sunucuları ile iletişime geçerek, bakanlık sunucularına yapılan bu faaliyetlerin standartlar halinde kayıt altına alınması sisteminin kısaltılmış adına ibys yazılımı diyoruz.

Healthy OSGB / İBYS Yazılımımız İle İlgili Detaylı bilgileri http://www.hbys.web.tr adresimizden inceleyebilirsiniz.

Veri Seti, Entegratör Firma Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Standartlardan kastedilen kurallar bütünü, İSGGM tarafından yayınlanan (şimdilik sadece eğitim için) veri setleridir, veri setleri ilk olarak isggm ibys sayfası üzerinden duyurulmuştu, daha yazının başında olmamıza rağmen, ibys yi anlayacaktık, ancak veri seti, entegratör firma daha iki paragraf olmadan 3-4 bilmediğimiz yeni kelimeler ortaya çıktı, merak etmeyin bu konularla ilgili yazının sonunda yeni olan bu kelimeleri açıklayan bağlantılar mevcut bu bağlantılar üzerinden, ibys yazılımına ait aklınıza takılan ne varsa tamamına vakıf olacağınız bir yazı olacak…

İBYS Yazılımını Hangi Firmalardan Alabilirim?

İBYS Yazılımını Yönetim Akademisi olarak 2016 yılından bu yana kullanmakta olduğumuz İSG Yazılımımızı Bakanlığın istediği uyumluluk şartlarını yerine getirebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz, hali hazırda Sağlık Bakanlığından Onaylı olmak üzere E-Reçete yazılımımız bu program üzerinde kurulu ve hekimlerimiz tarafından kullanılmaktadır. Bakanlık tarafından Eğitim veri setlerinin onaylanması sonrasında da resmi olarak ibys yazılımımızı, siz değerli müşterilerimizin kullanımına sunacağız.

Bunun haricinde İBYS Web Sayfası üzerindende yayınlanmasını beklediğimiz Entegratör Firmaları Listesinde yayınlanan diğer Yazılım Firmalarından da bu yazılım elde edilebilecektir. (Ancak 09 05 2018 itibari ile şu an listede yayınlanan bir firma bulunmamaktadır. Firma listeleri yayınlandığında web sitemizde yayınlanan Onaylanmış Entegratör Firma Listesi yazımıza göz atabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi

İBYS yazılımı çok yeni bir konu olması sebebiyle 01 05 2018 tarihinde Bilgi İşlem başlığında Bu işin çatısı olan OSGB Hisip İSG Bilgi Yönetim Sistemi kapsamında değerlendirdiğim. İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi hk. başlıklı yazımda ibys yazılımına ait bilgilerin bulunduğu bir yazı yazmış ve okurlarımın dikkatine sunmuştum. Bu yeni başlıkta da hem ibys yazılımı ile ilgili ( o günlerde osgb takip gibi adları vardı) geçmiş dönemdeki tecrübelerimi, hemde ibys yazılımını tüm taraflarca anlaşılmasını sağlayabilecek içerikleri üretip, bu tür yazılıma ihtiyacı olan kişilere bu konuda rehberlik edebilmek amacını taşıyorum.

İSG Yazılımı, OSGB Yazılımı, Şimdide İBYS Yazılımı…

OSGB Hisip çalışmaları sonrasında İBYS ile iş sağlığı ve güvenliği hizmtelerinin denetimi açısından yeni bir döneme geçiliyor. İBYS yazılımı öncesinde

  • İSG Yazılımı
  • OSGB Yazılımı

gibi adlarla daha önce zaten piyasada bir çok Osgb “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” tarafından veya İSG Hizmetlerini takip eden yazılım üreticileri tarafından İSG Hizmetlerini takip eden yazılımlar İSG Sektöründe aktif olarak kullanılıyordu. OSGB ‘leri bünyesinde faaliyet gösteren yada bireysel olarak İSG Hizmeti faaliyetini yürüten İSG Profesyönelleri İşletmelere sundukları İSG Hizmetlerini bu yazılımlarla kayıt altına alarak bazı raporları hizmet sundukları işyerlerine müşteri memnuniyeti amacıyla çeşitli adlardaki bu yazılımları kullanıyorlardı.

OSGB Yazılımları Hk. Önceki Yıllardaki Araştırmalarım…

2013 Yılında İSGDEM – “İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Eğitim Mühendislik Hizmetleri” firmasında İSGDEM Genel Müdürü – A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mesut Toraman konuyla ilgili bir yazılım araştırmamız gerektiğini söylemişti, bir kaç çalışma yapmış osgbtakip.com alan adını almıştık. Kocaeli Yazılım firmalarından birisi ile görüşmüş ve hizmet süreçleri ile alakalı çalışmalar yapmıştık ancak o dönem için 100.000 liraya yaklaşan maliyet sebebiyle daha makul çözümlere yönelmiş, Google Drive gibi yada Moodle gibi ücretsiz çözümlerle OSGB’ler tarafından sunulan İSG Hizmetlerinin takibini gerçekleştirmeye çalışmıştık.

İSG Sektöründe Profesyönellerin, İşverenlerin, Devletin Beklentileri…

İş Sağlığı ve Güvenliği Sektörü ilk 5 yılda evrak düzenlemenin yanında çok fazla yol katedememesi konunun her kesiminde bir takım memnuniyetsizlikleri ortaya çıkardı, Soma da yaşanan maden faciası, İstanbul’da yaşanan asansör faciası gibi konularda hep başrolde İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyönelleri bulunmaktaydı. Bu konuyu çözmek adına öncelikle yapılması gereken sorunu tespit edebilmek, sorun tespiti sonrasında yaşanan sorunun boyutlarını bilmek buda bir takım ölçü kurallarını beraberinde getiriyor, ölçemediğimiz bir sorun için başarılı yada başarısız dememizin bir anlamı kalmıyor, son yıllarda dünya genelinde bir değişim Türkiye’yi de etkilemeye başlıyor, genel olarak şunu görüyoruz, iş kazası sonuçları yayınlanır ve bunlar üzerinden İSG ölçütleri değerlendirilir, dünya genelinde ise artık maruziyet sonuçları inceleniyor, kaza bir sonuç neticedir, ve istatistiki bilgi haricinde bize kazayı önlemek adına bir sonuç çıkarmıyor, ancak maruziyetlerin ölçülmesi, incelenmesi ve buradaki hataların tespiti sonucunda da maruziyetler engellenerek, çok mümkün olarak, iş kazaları engellenebilir hale geliyor, İSG sektöründe Dünyanın önde gelen ülkeleri, artık, maruziyet sonuçları üzerine araştırmalarını yaparken ülkemizde de aynı konuya değinilmesi için bazı çalışmaların yapılması gerekli, bu çalışmalarında denetçi kuruluşlarca incelenmesi,Burada iki şey ortaya çıkıyor

  • Verilerin Oluşturulması,
  • Bu Verileri girilecek sistem altyapılarının oluşturulması

Bugün İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün bu konuda yaptığı çalışmaları olumlu karşılamak ve sorunun tespiti için yapılan çalışmalar olarak görmekte fayda var, bu gün iş güvenliği uzmanı yada işyeri hekimlerince İBYS yazılımlarına girilecek verilerin bir iş yükü olarak döneceği  söylenebilir, ancak buraya işlenen veriler, ölçülmesi ve daha sonraları sonuç aşamasında sorunun çözümüne katkı koyacağını düşünerek, ileriye dönük olarak insanların hayatlarını kurtaracak önlemlerin alınmasında pay sahibi olduğu düşünülerek, zahmetten daha çok konunun gurur verici boyutu düşünülmelidir.

İSG ve Yazılım Sektörü için İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi Neyi İfade Ediyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi, ibys  yazılımlarının basit bir kaç kriterle güvence altına alınmasını sağlayan bir sistemi tanımlıyor, bizler için. Bunlardan en önemlisi güvenlik, Zaten İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü, 27.02.2018 tarihinde  isgkatip.csgb.gov.tr adresi üzerinden yayınladığı duyuruda Entegratör firma ünvanı, yazılım sektörü içinde yeni bir iş alanı oluşturmakla birlikte yapılacak, yada yapılmış olan İBYS yazılımları içinde bir standartlar dizisini bizlerin karşısına sunuyor. Buda yapılan çalışmaların Büyük Veri kitlelerinde kolaylıkla işlenmesi ve anlamlı sonuçların çıkarılmasını sağlayacak bir sisteme doğru yol almamızı sağlıyor. İSG Profesyönelleri ve çalışanlar içinse denetlemenin daha kolay ve dijital ortamda gerçekleşebileceği ve yaşanan aksaklıkların kaza olmadan önce devlet nezdinde incelenmesi ve tespiti gibi büyük önem arzeden kolaylıkları Sektör çalışanlarına sunuyor…

İBYS Yazılımı İle İlgili Önemli Bilgileri Aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir