İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi Veri Setleri Nelerdir?

İBYS  Veri Setleri, İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından organizasyonu gerçekleştirilen, Entegratör Firmalar tarafından hazırlanmış İBYS yazılımlarının ÇSGB sunucularına göndermesi zorunlu olan bilgilerin genel adıdır.

Veri Setlerine dair ilk duyuru 05.03.2018 tarihinde İBYS yazılımı web sayfası üzerinden duyurulmuştur, aşağıda İSGGM tarafından ibys yazılımlarında bulunması gereken veri setlerinin tanım ve açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Entegratör Firma Nedir?

İBYS yazılımı başlangıç aşamasında İSG Eğitimleri ile alakalı veri setleri açıklanmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliğinde Eğitim verilerinin Bakanlık tarafındaki sunucularda bulunan web servislerinde bu dataların işlenebilmesi için şu parametrelerin bulunması gereklidir.

İBYS Veri Setleri

Firma_Kodu

11 Karakterli bir string veri türüdür. İSGGM tarafından yetkilendirme süreçlerini tamamlamış Entegratör Firma’ya tanımlanmış koddur. İBYS yazılımı tarafından bakanlığa iletilen tüm bilgiler, Entegratör Firmanın kodu ile sistem üzerine yazılmaktadır.  Entegratör firma ile yaptığınız satın alma işlemine ait formları entegratör firma ile birlikte kayıtlı eposta adresiniz (kep) üzerinden bakanlığa iletmekle yükümlüsünüz. Ancak bu şekilde bakanlık sunucularında hangi firma hangi entegratör firma ile hizmet aldığını  eşleştirip veri setlerine otomatik yazabilecektir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse nasıl bir işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, isg katip üzerinden ataması varsa o işyerine hizmet verebiliyor, eğer bu atama yapılmamışsa İSG Hizmetleri kapsamında hekimlik yada iş güvenliği uzmanlığı konularında bir hizmet veremiyorsa, bu örnekte olduğu gibi her osgb firması, ya da işyerinde iş güvenliği uzmanı yada işyeri hekimini tam süreli yada kısmi süreli çalıştıran işyerinin bir ibys yazılımı entegratör firmaları listesinde yer alan firmalardan biri ile anlaşma yapması gerekmektedir.

Sorgu_No

11 Karakterli bir string veri türüdür. İBYS Yazılımı içinde oluşan ve bakanlığa iletilen numaradır. Kural tanımlanmamış olmakla birlikte iletişim halindeki iki sunucu arasında iletilen ve alınan sorgu alışverişinde eşleştirme adımlarını uygulayan kontrol sütunudur.

Belge_Tipi

integer (tam sayı) değeri, veri gönderen İş Sağlığı ve Güvenliği, isg profesyönelini tanımlamak adına kullanılır, Örneğin, işyeri hekimi için “1, İş Güvenliği Uzmanı için”2″, Diğer Sağlık Personeli için “3” gönderilir.

İSGProf_Tc

Veri Gönderen İSG Profesyonelinin TC Kimlik Numarası

İsyeri_SGK_Sicil_No

Hizmet alan işyerinin SGK Sicil numarasıdır. Örneğin Yönetim Akademisi Osgb firmasında tanımlı bir İş Güvenliği Uzmanı, İSG Hizmeti verdiği bir firmanın çalışanına eğitim girişi yapacaksa, İSG Hizmeti alan firmanın SGK Sicil Numarası iletilecektir. 

Calisan_TC

Eğitim verileri kimin adınaysa o personelin TC Kimlik Numarası

Egitim_Kodu

String veri türü, isg profesyöneli tarafından verilen eğitimin kodu, eğitim kodları için aşağıdaki linke tıklayıp, isggm tarafından oluşturulan eğitim kodlarına ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Eğitim Kodları Nelerdir?

Egitim_Suresi

Double veri türü Verilen Eğitimin Süresi, Örn : 2,4, yada buçuklu zamanlar gibi

Egitim_Tarihi

String Veri türü, Eğitimin verildiği tarih, gg.aa.yyyy gibi

Egitim_Yer

String Veri Türü, Eğitimin nerede verildiğine dair bilgi, Eğitim işyerinde verilmişse değer”1″ işyeri dışında ise “0” değerini iletecektir.

Egitim_Tur :

String Veri Türü, Eğitimin, eğitimi alan kişilere nasıl aktarıldığı bilgisidir, Yüzyüze Eğitim İçin “1” değeri, Uzaktan Eğitimlerde ise “0” değeri iletilecektir.

İSG Profesyöneli ile Hizmet Alan İşyeri Hizmet Kontrolü

Veri setleri bakanlığa gönderildiği zaman kontrol noktasında iki sunucu arasında, veri girişi yapan İSG Profesyöneli ile veri girişi yapılan firma arasında İSG Katip arasında bir sözleşme yapılmamışsa ibys yazılımı ekranına “Çalışan ile ilgili İSG Profesyonelinin sözleşmesi yoktur” hata mesajını basacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir