Yangın Tüpleri Nasıl Kontrol Edilir?

Yangın Tüpleri Nasıl Kontrol Edilir?
Yangın Tüpleri; Evimizde, işyerlerimizde ve araçlarımızda bizleri yaralanma, ölüm yada büyük maddi zarar ile sonuçlanacak kazalara karşı koruyan en önemli Söndürücü sistemlerimizden biridir. Kullanımı ve kontrolü oldukça basit olan bu ekipmanların doğru kullanılmadığı, kontrollerinin gerçekleştirilmediği durumlarda büyük kaza ve yaralanmalara neden olabilir. Şöyle biraz hafızanızı yoklayın, duyduğunuz ya da izlediğiniz haberleri aklınıza getirmeye çalışın… Küçük bir kıvılcım sonrasında büyüyen ve söndürülemeyen yangınlar hepimizin aklında 3-5 tane yangın manşeti geliyordur. Elektrik kontağından çıkan yangın, unutulan ve söndürülmemiş sigara izmaritleri, yada tutuşturulup bırakılan evrak nedeniyle büyüyen alev topları… Bina ve araba yangınlarına örnek bir video A,B,C,D sınıfı olarak sınıflandırılan yangınlarda Temel olarak A (Ağaç ‘tan aklınızda tutabilirsiniz) sınıfı yangınları Katı Madde Yangınlarını, B sınfı (Benzin den aklınızda tutabilirsiniz) Sıvı yakıt yangınlarını C sınıfı yangınlar gaz yangınlarını D sınfı yangınlar (Demir ‘den aklınızda tutabilirsiniz) ise hafif metal yangınlarını ifade etmektedir.

Yangın Tüplerini kontrol ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yangın tüplerinde kontrol noktası diyebileceğimiz 3 bölüm bulunmaktadır. Bunlar;

1-Güvenlik Pimi

Emniyet pimi, yangın söndürücü ekipmanımızın basınç mandalının aşağı inmesini ve basıncın dışarık kontrolsüz kaçmasını engelleyen bir güvenlik elemanıdır. Bu pimin yerinde olmadığını görürsek basıncın kontrolsüz dağılmış olması ihtimali düşünülerek derhal yetkili kişilere haber verilerek, yangın tüpünün kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

2-Basınç Gösterge Ekranı

Tüm yangın tüplerinde 2 ana renk ve seviye gösteren bir çubuktan oluşan bu manuel ekran iki kırmızı renk arasında orta kısımda yeşil bir alan bulunmaktadır. Sağlam ve kullanılabilir olan yangın tüplerinde ibre daima YEŞİL alan içerisinde bulunması gerekir. Eğer ibre bu alandan çıkmışsa kırmızı alanda bulunuyorsa yangın esnasında basınç düzgün olarak çıkmayacak ve yangını söndürmeyebilir, traji komik görüntüler ortaya çıkabilir. Buraya söndürmeyen söndürme cihazı videosu ekleyelim.

3-Yangın Tüpü Dolum ve Kontrol Tarihi Etiketleri

Kullandığımız yangın tüplerinde ilk dolum tarihi ve kontrol tarihleri bulunmaktadır. Söndürme cihazları olarak adlandırılan yangın tüpleri ilk dolum tarihinden itibaren standartlarda belirlenen hususlar doğrultusunda yangın tüpünün bulunduğu yerde yılda bir kez kontrol edilir ve yangın tüpü nün üstünde bulunan kontrol alanına kontrol tarihi etikelenerek işaretlenir. Dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Buraya basınçlı tüpü masanın üstünde kontrol ettiğinde ortaya çıkan görüntüyü ekleyelim Yangın Tüpleri İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatımızda (www.mevzuat.gov.tr linkinde Yönetmelikler başlığı) Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik Dördüncü Bölüm Taşınabilir Söndürme Cihazları Madde 99 da detayları ile belirtilmiştir. Bir sonraki eğitimlerimizde tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.

Yangın Tüplerinizin periyodik kontrolü ile ilgili aşağıdaki iletişim bilgilerinden bizimle görüşebilir yada hizmet talep formuna iletişim bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

  • info@yonetimakademisi.com.tr
  • 0551 254 56 38
  • 0532 137 95 72
Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın
26 Temmuz 2017
7.610 kez görüntülendi