Menü Kapat

27 Mayıs 2015 Çarşamba günü tarihli Hürriyet Bursa Gazetesi Osgb Dosyası Eki için verilen reklamımız

Olay Gazetesi Metal Eki Sayfa 6 10 Aralık 2015 tarihli gazetede çıkan Tüm Çözümler Tek Kapıdan İş Güvenliği Eğtim ve Danışmanlık Çözümleri reklamamız

Kurumsallaşmayan Şirketler Batıyor

Hürriyet Osgb Eki 27 Mayıs 2015  Sayfa 1 – 6

Yönetim Akademisi Ortaklarından Hüseyin Demirgıran Türkiye’de Şirketlerin ortalama ömürlerinin 17 yıl olduğunu belirterek “Özellikle 2’nci kuşaklara geçildiğinde kurumsallaşamamış şirketler batmaktadır. Kobi’lerin yüzde 90’ı kurumsallıktan uzak çalışmaktadır” dedi. Kurumsallaşmanın Türkiye’deki şirektlerin önemli bir sorunu olarak dikkat çektiğini vurgulayan Demirgıran, sözlerini şöyle sürdürdü: Özellikle 2’nci kuşaklara geçildiğinde kurumsallaşamamış şirketler batmaktadır. Ülkemizde sanayinin %99 unu kobiler oluşturmaktadır. Kobilerin %90 ı kurumsallıktan uzakta çalışmaktadır. Yönetim Akademisi bu noktada ülkemiz sanayisi için önemli bir misyonla kurulmuştur.

Tek Kapıdan Tüm Çözümler Burada

Özcan Toguc: Bir işletmenin ihtiyacı olan tüm hizmetlerin en iyisini sunan bir kurumuz

Yönetim Bilimleri konusunda eğitimler veren Yönetim Akademisi şirket müdürü Özcan Toguç hem işletmeyi hem ‘de ilkelerini anlattı

Bursada Yaşam Sayı : Mayıs 2016 Sayfa: 317

 

İtalyan Fizikçi olan Bernardino Ramazzini ile dünyamıza giren İş Sağlığı ve Güvenliği konusu, yıllar içinde gelişerek çalışma ortamı ve koşullarının iyileştirilmesine çok büyük katkıda bulunmuştur.

Osmanlı Kuruluşundan itibareni insana verdiği önem ile dikkat çekmektedir. İnsana verilen önem çalışma hayatına da yansımıştır. Nitekim 1869 yılında madenlere özel olarak “Maden Kanunnamesi” çıkarılmıştır. Bu kanun sayesinde maden çalışma hayatı düzenlenmiş. Bu günki İş Güvenliği Uzmanı sorumlulukları maden mühendsilerinde tanımlanmıştır.

1887 ve 1906 yıllarında da madenle ilgili kanunnameler yayınlanmıştır. Örneğin bu kanunnamelerde geçen;

Zararlı ve tehlikeli olan gazları yok etmek

Ocaklarda yeterli derecede temiz yeni havanın sürekliliğini sağlamak

Nefeslik açmak ve gerekli tenknik aletlerin bulundurulmasını sağlamak

12 saatte bir emniyet lambasıyla muayeven ve kontrol ederek ocağın sağlıklı ve güvenliği olduğundan emin olarak amelenin ocağa inmensine müsaade etmek ve buna benzer bir dizi görevlerin olduğunu belirtmiştir.

Maddeler bize o dönemlerde İş Güvenliğine verilen önemi yansıtmaktadır.

O yıllarda diğer yabancı milletlerin çıkardığı kanunlarda incelenip Osmanlıca’ya tercüme edildikten sonra ülkenin gerekisinmlerine göre kanunnameler çıkarılmıştır. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde ise; her ülkenin önem verdiği gibi maden ve maden koşullarının iyileştirilmesine önem verilmiştir. 1932 yılında “Millet Cemiyeti Üyeliği” ve Uluslararası “Çalışma Örgütü” (İLO)’ya üye olunmuştur. 1945 yılında “Çalışma Bakanlığı” kurulduktan hemen sonra “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği çalışmaları günümüz şartlarına entegre edilmeye başlanmıştır.

Çeşitli İşçi Yasalarından sonra en son 4857 sayılı İş Kanunu yürürlüğe girerek işçilerin çalışma hayatı ve hakları gelişen teknolojiye uyarlanmaya devam edilmiştir. Son olarak 30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çeşitli yükümlülükler getirerek çalışma hayatımızı bütünüyle incelemeye başlamıştır.

Yönetim Akademisi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi; müşterilerinin yasal şartlara uygun faaliyet göstermelerini sağlamak ve çalışanların hayatlarını korumak amacıyla 2004 yılında Cantuğ Danışmanlık olarak çıktığı yola 2012 yılında uzman, genç ve dinamik kadrosuyla Bursa, Manisa, Tekirdağ ve çevre illerde Tek Kapıdan Tüm Çözümler sloganıyla; İş Sağlığı Güvenliği, Periyodik Teknik Kontroller, Ortam Ölçümleri, İşe giriş sağlık muayeneleri, Mobil Sağlık hizmetleri, Mesleki-Teknik Eğitimler, Hijyen Eğitimleri, Kişisel Gelişim Eğitimleri, Kalite Belgelendrime ve Danışmanlık gibi bir çok konuda kamu kurum ve kuruluşlara yol arkadaşı olan Yönetim Akademisi; Vizyonunu gelecek yüzyıla da hizmet vermeye devam etmek olarak belirlemiştir.

Bursada Yaşam Sayı : Mayıs 2016 Sayfa: 317

Yönetim Akademisi, Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) Bursa İl Müdürlüğü ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı  (KOSGEB) işbirliğinde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi‘ni başarı ile tamamlayan 75 kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. Törenin Açılışında konuşan Yönetim Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Demirgıran, girişimci adaylarına kendi deneyimlerinden örneklerle başarılı işletmelerin sırrını anlattı. Demirgıran, “Kendinize, hedeflerinize, çalışanlarınıza inanın. Dürüst olun. Müşterilerinize, çalışanlarınıza, topluma karşı dürüst olmanız her zaman size başarı getirecektir. İşinizi sevin. İyi bildiğiniz bir iş kurun. Bilgi olmadan otorite kurulamaz ve İş süreçlerini yönetmekte zorlanırsınız. Misyonunuzu, vizyonunuzu, hedef ve değerlerinizi iyi belirleyin.Müşsetir odaklı olun. Zamanınızı etkin ve verimli olarak yönetin” dedi.

KATKI SAĞLAYACAK

İŞKUR Şube Müdiresi Sibel Zengin de, söz konusu eğitimlerin Bursa bölgesinde istihdamın ve yeni girişimcilerin artmasına katkı sağlayacağını ifade ederek, İŞKUR olarak bu eğitimleri açmaya ve desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Girişimci adayları bu sertifikayla kuracakları işletmeler için KOSGEB’den 50 bin liraya kadar hibe, 150 bin liraya kadar 2 yıl ödemesiz, faizsiz kredi kullanmanın avantajlarını yaşayacaklar.

Olay Gazetesi 07 Haziran 2016 Salı Sayfa 6

Sizde Girişimcilik Eğitimlerine katılım ile ilgili aşağıdaki iletişim bilgileri sayesinden bizimle görüşebilir yada hizmet talep formuna iletişim bilgilerinizi bırakarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

  • info@yonetimakademisi.com.tr
  • 0551 254 56 38
  • 0532 137 95 72

Hizmet Talep Formunu Doldurmak için Tıklayın

Yönetim Akademisi Ailesi, gelenekselleşen yaza merhaba pikniğini geçtiğimiz günlerde Misi’de gerçekleştirdi.

Kış aylarının yorgunluğu, iş stresinin atılması ve yaza canlı bir merhaba demenin amaçlandığı pikniğe, İş-Kur Şube Müdüresi Sibel Zengin, Ovaakça Şarık Tara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Yılmaz, Yönetim Akademisi kurucuları Özcan Toguç, Hüseyin demirgıran ve aileleriyle firma çalışanları ve aileleri katıldı. Yönetim Akademisi, iş hayatında olduğu gibi sosyal hayatta da birlik beraberlik içinde olduğunu gözler önüne serdi.

Olay Çekirge Gazetesi 27 Mayıs 2016 Cuma Sayfa 3

 

Bursa Haber 15/10/2014 / Fark Yaratmak

Sahte Müfettişler Türedi

Soma’daki 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası, 10 kişinin hayatını kaybettiği İstanbul Mecidiyeköy’deki rezidanstaki asansör kazası ve son olarak Karaman Ermenek’te 18 madencinin 6 gündür mahsur kalmasıyla birlikte iş güvenliğine yönelik denetimler attı. Sahte müfettişlerin iş mevzuatı ile ilgili kitap, dergi ve benzeri nitelikteki yayınlar ile toplantı, yemek, seminer organizasyon davetiyeleri sattıkları yönünde duyumlar alındığına dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, konuyla ilgili resmi yazıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türkiye Otelciler Federasyonu’nu uyardı.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı, Yönetim Akademisi İş Sağlığı Güvenliği Koordinatörü Hüseyin Demirgıran bu kadar sıkıntının ve olumsuzluğun yanında sahte iş müfettişlerinin türediğine dikkat çekti. İş yerinde risk analizi yapmanın ve risklere tedbir almanın son zamanlardaki kazalarla bir kez daha ortaya çıktığını dile getiren Demirgıran, şunları kaydetti: “Muharrem ayında adeta bize Kerbela’yı yeniden yaşattılar. Yüreğimiz yanıyor. Çünkü bizler de iş sağlığı güvenliği unsurunun bir parçasıyız. İş yerlerinde risk analizi yapmayan işverenler kazaya davetiye çıkarıyor. Para kazanırken daha çok kazanayım diyerek kılı kırk yaranlar, çalışanın hayatı söz konusu olunca adeta kör oluyorlar. Mevcut iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları içler acısı, elini attığın yerden pislik çıkıyor. Kamu, özel, tüm işverenler 30 Aralık 2012 tarihi itibarı ile risk analizi yaptırıp tespit edilen tehlikelere karşı önlem almış olması gerekiyordu. Ancak bize gelen bildirimler ve yaptığımız araştırmalar gösteriyor ki kamu da dahil tüm işverenleri yarısından fazlası daha iş sağlığı ve güvenliği risk analizinin ne olduğundan haberi yok. Risk analizi yaptıranların yarısından fazlası da tespit edilen risklere tedbir almamış. Yani bu da şunu gösteriyor 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun hala kağıt üzerinde pratik hayatta sıkıntı büyük. Tedbir almadıktan sonra risk analizinin hiçbir anlamı yok.”

“KAMU KURUMLARI BİLE RİSK ANALİZİ YAPTIRMIYOR”

Halen işyeri risk analizi yaptırmayan kamu ve özel kuruluşların bulunduğunu öne süren Demirgıran, “İşverenler 200 bin liralara ulaşan cezalarla karşı karşıya. Görevlendirilen kişileri, hizmet alınan kuruluşları, başka işyerlerinden gelen çalışanları ve bunların işverenlerini İSG riskleri konusunda bilgilendirmemek bin 680 lira, risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak 3 bin 361 lira, risk değerlendirmesi yapmamaya veya yaptırmamaya devam etmenin cezası da 5 bin 41 lira. Her ay aykırılığın devamı halinde, risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlamamak da bin 680 lira cezayla karşı karşıya kalınıyor. Cezalar uygulanıyor mu? İhmaller cezalandırılıyor mu, bilmiyoruz. Çalışma Bakanı, ’50 yerden baskı yapılıyor’ dedi. Pratik açıdan bakıldığında, risk değerlendirmesi özellikle insanlara, çevreye zarar neden olacak tehlikeli durumları tanımlamak için işyerine kapsamlı bir bakıştır. Tanımlama yapıldıktan sonra, muhtemel riskleri değerlendirmek ve daha sonra etkili bir şekilde tehlikeleri engellemek veya olası zararı en aza indirmek için alınacak önleyici (proaktif) kararları almak açısından çok önemlidir. İşyeri risk analizi yapmak iş sağlığı ve güvenliği planlamasının temelini oluşturmaktadır.” diye konuştu.

Risk değerlendirme sürecinin amacının; bir tehlikeyi ortadan kaldırmak veya gerektiğinde, tedbirleri artırarak ilave önlemler alarak ve ekleyerek risk düzeyini azaltmak olduğuna dikkat çeken Hüseyin Demirgıran, değerlendirmelerin işyerinde iyi bir uzmanlık ve çalışma bilgisine sahip bireylerin bir araya gelerek oluşturduğu ekip tarafından yapılması gerektiğini dile getirdi.

SAHTE MÜFETTİŞLER TÜREDİ, BAKANLIK RESMEN UYARDI: DOLANDIRICILARA FIRSAT VERMEYİN 

Çalışma hayatındaki sorunlara rağmen son zamanlar da sahte müfettişlerin türediğini öne süren Demirgıran, konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Türkiye Otelciler Federasyonu’nu uyardığını söyledi. Yazıda; son günlerde bazı kişilerin sahte belgeler düzenlemek suretiyle ‘İş Müfettişi’ ünvanını kullandıkları ve işyerlerine giderek teftiş yapacaklarını beyan ederek menfaat sağlamaya çalıştıkları ve iş mevzuatı ile ilgili kitap, dergi ve benzeri nitelikteki yayınlar ile toplantı, yemek, seminer organizasyonu davetiyeleri sattıkları yönünde duyumlar alındığına dikkat çekildi. Bakanlık ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın kamuoyu huzurunda rencide eden bu tür olaylar dolayısıyla açıklama yapmanın zaruri olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Başkanlığımızca ücret karşılığında herhangi bir kitap, dergi ve benzeri nitelikte yayın satılmadığı gibi, yine bu nitelikte eğitim, bilgilendirme ve benzeri bir faaliyetimiz de bulunmamaktadır. İş müfettişleri teftiş faaliyetlerinin kanun, tüzük ve yönetmelikler ile sair mevzuata uygun olarak önceden hazırlanan ve kendilerine verilen teftiş programları dahilinde yürütmekte olup, teftiş için gittikleri iş yerlerinde, işverenlere ve ilgili kişilere ‘İş müfettişi kimlik belgesi’ni göstermek suretiyle kendilerini tanıtırlar. İşverenler ve ilgili diğer kişilerin benzer durumlarla karşı karşıya kalmaları halinde, ilgililerden kimlik belgesini göstermelerini talep etmelidirler.”

Haberin Yayınlandığı Adres:

http://www.cihan.com.tr/news/Huseyin-Demirgiran_3546-CHMTU3MzU0Ni8z

 

 

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi unvanıyla faaliyetlerine devam eden Yönetim Akademisi, 50 personeliyle Bursa’nın nitelikli şirketleri için kapsamlı hizmetler sunuyor.

Bursa, İzmir ve Tekirdağ’da 3 şubesi bulunan kuruluşun temel amacı kurucu Hüseyin Demirgıran ve Genel Müdür Özcan Toguç tarafından; çalışanların hayatlarını korumak, müşterilerinin yasal şartlara uygun çalışmalarını sağlamak olarak ifade ediyor. “Tek kapıdan tüm çözümler” sloganıyla çalışan bu grubun içinde birçok kuruluş bulunuyor TD Şirketler Grubu’nun birimlerinden biri olan Yönetim Akademisi gerçekten bir Akademi mantığıyla çalışıyor.

Yönetim Akademisi; İşlerini doğru yöntemlerle geliştirmek, yasalara uygun iş güvenliği hizmeti almak müşterilerinin talep ettiği sertifikaları yetkili kuruluşlardan temin etmek ve en önemlisi toplam kaliteyi artırabilmek isteyen işletmelere profesyönel hizmetler sunuyor. Kuruluş bugüne kadar birlikte çalışan 1000’e yakın şirketten elde ettiği deneyimle bir çok sektör için yüksek katma değerli çözümler üretiyor. İş güvenliği uzmanlığı, iş yeri hekimliği, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, sistem ve ürün belgelendirme, laboratuvar hizmetleri, periyodik teknik kontroller, üretime destek hizmetleri gibi kaliteyi artırıcı nitelikli hizmetler sunan Yönetim Akademisi, TD Şirketler Grubu’nun iştiraklerinden birisi.

Bine yakın müşteri

2004 yılında yönetim danışmanlığı vermek amacıyla kurulan TD Şirketler Grubu; özellikle fabrikaların ve işletmelerin yönetim sistemlerinin geliştirilmesi, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi ve kurumsallaştırılması için danışmanlık hizmetleri vermekte, Aynı zamanda kişisel gelişi eğitimleri ve çalışanların verimliliğinin artırılması gibi eğitimler veren kuruluş; 2012 yılında 6331 sıyılı iş güvenliği kanununun çıkışından sonra tüm işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hizmet alımlarının zorunlu hale getirilmesi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gerekli lisanlar alınmış. Dürüstlük ve işini doğru yapma ilkeleri çerçevesinde 1000’e yakın müşteriye hizmet sunan Yönetim Akademisi İş ilişkilerinin tamamını pozitif referanslar sayesinde kuruyor.

Modern ofisler, büyük eğitim salonları

Üç katlı ofisinde eğitim salonları, ilkyardım eğitim merkezi, hekim ofisleri, akciğer grafisi odası, kan alma ünitesi, laboratuvar ve yönetim birimleriyle modern ve temiz bir çalışma ortamı içinde hizmet üreten şirket içinde 50’ye yakın çalışan bulunuyor. Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan iş kazaları ve işçi ölümlerini engelleme yönünde çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni iş güvenliği kanunu kapsamında çalışanların sağlığını korumak için girişimlerde bulunuyor. Gerekli sertifikaları alarak hem iş yeri sağlığı ve güvenliği çalışmalarını yürüten Yönetim Akademisi kentimizdeki büyük sanayi kuruluşları için profesyönel süreç iyileştirme ve insan sağlığının korunması faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor.

Kalite belgeleri, sistem ve ürün sertifikasyonu

İşletmeler bazı kalite yönetim sistemlerine entegre olarak hem ürünlerinin hem de hizmetlerinin belgelenmesini isteyebiliyorlar. Bu talep çalışılan müşteriden geliyor. Dünyanın birçok noktasınamal ve hizmet üretene Bursalı ve İzmirli şirketler için sistem sertifikasyonu süreçlerini yöneten ve belgelendirme hizmeti veren Yönetim Akademisi, bağımsız belgelendirme şirketlerinden, müşterileri için ciddi belgeler alıyor. Kanuni manada akredite edilmiş şirketler tarafından verilen belgeler sayesinde tedarikçisine mal yaptıran kuruluşlar ulusal ve uluslararası pazarlarda bir adım öne çıkıyorlar. Türkiye’deki akreditasyon kuruluşu Türkak tarafından yetkilendirilen bir şirket tarafından verilebilen belgeleri Bursa’da, Yöncert Yönetim Akademisi’nden elde etmek mümkün. Bu hizmeti başarıyla ifa eden Yönetim Akademisi, gerçek bir akademi gibi bilinç üretimi konusunda çalışıyor.

Olay Metal Gazetesi 10 Aralık 2015 Sayfa:7