Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi Hk.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi Hk.

Bugün, 26 Nisan tarihinde Manisa Osgb birimimiz İş Güvenliği Uzmanlarımızdan Adalet Hanım ile yaptığmız uzun bir  telefon görüşmesi olmuştu yaklaşık olarak 70 dakika sürmüştü, (Telefonumun mikrofonunda sorun olduğu için zorunlu olarak kulaklıklı mikrofon kullanıyorum, yoksa bu tarz durumlarda yanaklarımızın kıpkırmızı olduğunu (ısı yayılımından dolayı yandığını) hepimiz biliyoruz, bu kadar uzun telefon görüşmesinde çoğu şey aklımızda kalmayacağı için bunları İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi eğitimlerinde kullanmamız pek mümkün görünmüyordu, Bu eğitimi hazırlarken bu sebeple bende hem telefonda karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü sizlerle paylaşmak hemde, bir kaç paragraf ile yaşadığım, AMR ses formatını nasıl AAC formatına dönüştürdüğümü ve bunu neden yaptığım konularını sizlere açıklamak amacıyla nasıl yapılır formatında bir bilgi paylaşım yazısı hazırlamaya çalıştım, umarım keyifli ve bilgilendirici olur.

İSGBYS, İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi Nedir?

İSGKATİP olarak adlandırılan sistemde İSG yönünden tüm duyuruların yayınlandığı ana sayfada İSGBYS hk. yayınlanmış duyuru ve tarihini görebilirsiniz.

İSG Katip üzerinden yayınlanan duyurunun bir görüntüsünü görebilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi ile ilgili daha önce detaylı bir başlık açacağımı şu başlıkta söylemiştim, Konfeksiyon İşlerinde İSG Denetimleri Eğer İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti verdiğiniz Osgb Hizmeti verdiğimiz İSGBYS İş Sağlığı ve Güvenliği

İSG Katip Sisteminde yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi 27.02.2018 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi hk, bir duyuru yayınlandı, bu duyuruda bazı tanımlardan bahsediyor, Entegratör Firma, Veri Setleri, İSG Profesyönelleri vb.

Bakanlık Tarafından Onaylanan Yazılım Firmaları

Yapılacak İSGBYS yazılımlarında Bakanlık tarafından onaylanmış firmaların ismine Entegratör Firma adı veriliyor, firmaların bunu alması için öncelikle İSO 27001 Veri Güvenliği Kalite sertifikasına sahip olması gerekli daha sonra ise bakanlığın istediği formatta veri setlerinin yazılım sunucularından bakanlık sunucularına aktarılması isteniyor.

2016 Yılından Bu Yana İSG Bilgi Yönetim Sistemini Kullanıyoruz.

Yönetim Akademisi “Bursa OSGB , Manisa OSGB, Tekirdağ OSGB” Healty İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemini 2016 yılından bu yana kullanıyoruz..

Bu veri aktarımlarının başarılı sonuçları bakanlığa iletildikten ve ilgili belgelerin teslimi sonrasında, bu yazılımları kullanarak İSG Profesyönelleri Veri setlerini (şu an için eğitim formları ile ilgili bilgiler veri seti olarak istenmiş,) Girdikten sonra Bakanlık kendi sunucularında yapacağı işlemler ile ilgili bilgileri görerek ( Kişi adı, eğitim süresi, eğitim konusu vb. gibi,) Firmalarda hangi kişiler eğitim almış almamış eğitim almayan çalışan var mı yok mu bunları tespitini online olarak denetimini sağlayabilecek.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemini tanımlayan ve bu sistemin neden kullanılması gerektiği, hangi kanuna (6331 Sayılı kanun m27) dayandığı gibi İSG Profesyönellerini ilgilendiren konularda fikir veren bakanlık tarafından yayınlanan metni aşağıda bulabilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi

İş sağlığı ve güvenliği alanında gerek Bakanlığımıza gerekse ilgili kurumlara sağlanacak karar destek sisteminin ön hazırlığını oluşturmak ve mevcut verilerin anlamlandırılması amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) geliştirilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi ile İSG alanında işyerlerinden edinilecek ve hali hazırda mevcut verilerin ışığında bütünleşik bir bakış açısı ile önleyici strateji geliştirilmesine katkı verilecektir. İBYS’nin etkin kullanımı ile işyerlerinin sektörel ve bölgesel farklılıklarının gözetilerek önlemlerin önceliklendirilmesi amaçlanmıştır.

Söz konusu sistem aracılığı ile 6331 sayılı Kanunun 27 nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Bakanlık, bu Kanuna göre yapılacak iş ve işlemlere ait her türlü belge veya bilgiyi, elektronik ve benzeri ortamlar üzerinden isteyebilir, arşivleyebilir, bu ortamlar üzerinden onay, yetki, bilgi ve belge verebilir.” hükmüne dayanarak sektöre ve bölgeye özgü veri toplama süreci başlatılmıştır.

Detaylı bilgi için ibys.csgb.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

Sürece ilişkin usul ve esasları belirleyen 2018-1 sayılı Genelge ekte bilgilerinize sunulmuştur.

İSG Bilgi Yönetim Sistemine Geçiş Süreci

Bu sistemin kurulumu Haziran ayı itibari ile tüm firmalarda tamamlanmış ve veri setlerinin yüklenmiş olmasını Bakanlık talep ediyor. Bu yönüyle baktığımızda İSG Hizmetlerinde uzun zamandır beklenen, ve İSG Profesyönelleri tarafından talep edilen İSBYS Haziran ayı itibari ile tüm İSG Profesyöenllerinin kullanımına sunulmuş olacak.

Yeni Bir Sektör, Osgb Yazılımları

Aslında bu konuya bizler gibi daha önceden başlayan bir çok firma programın altyapısını oluşturmuş ve aktif olarak sahip oldukları osgb yazılımları ile firmalara hizmet veriyorlardı, ancak Bakanlık tarafından alt yapısı oluşturulan İSG Bilgi Yönetim Sistemi ile artık Türkiye’de bulunan OSGB ‘ler ve Bursa OSGB firmaları göz önüne alınırsa yeni bir sektörün doğmuş olduğunu söyleyebiliriz, çünkü daha  önce sadece kendini geliştirmek amacıyla bazı OSGB Firmalarının gerçekleştirdiği bu uygulama artık, bakanlık nezdinde zorunlu hale getirilmiş oldu ve tüm osgb firmalarının bu yazılımları kullanması bir ihtiyaç haline geldi, bu yazılım firmaları için yeni iş alanları demek oluyor, İSG Profesyönelleri açısından ise daha profesyönel İSG Hizmeti sunulabilmesi açısından, müşteri memnuniyeti, çalışan güvenliği gibi konularda etkin hizmet verilebilmesinin önünü açacak bir uygulama olarak görünüyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi Hakkında Profesyönel Destek Almak için aşağıdaki iletişim bilgilerinden yazara ulaşabilir, yada aşağıdaki Teklif yada bilgi alma butonuna tıklayıp bilgilerinizi bize iletebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

  • info@yonetimakademisi.com.tr
  • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin