Mobilya Üretimi Firmalarında Topraklama Ölçümü

Bir kaç gün önce topraklama ölçümü yetkili personelimiz Elektronik Mühendisimiz Ziya Bey, ile birlikte Mobilya sektöründe faaliyet gösteren müşterimize topraklama ölçümü hizmetini sunarken, hizmet alacak müşterilerimizin kullanılan ekipmanlar ve ölçüm işlemlerine ait görselleri blog yazılarımızda kullanmak amacıyla Mobilya sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimizin işyerine bir ziyaret gerçekleştirdik.

Bursa OSGB birimi tarafından işletmelere iş güvenliği hizmeti sunarken, yada Çalışanların İş Sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde elektrik panoları ile ilgili sık sık vurguladığımız hususlardan birisi çok masumane görünen risklerin çalışanlar için öldürücü tehlikeler doğurması, Elektrik panoları (ana panolar) mutlaka kapalı bulunmalı ve kilitlenmeli yetkilisinden başka kimsenin bu panolara asla dokunmasına müsade edilmemesi gerektiğini eğitimlerimizde ya da saha gözlemi yada risk değerlendirmesi  formlarında bu konu mutlaka yazılan maddelerden biridir.

Topraklama Ölçümü işlemi için firma ziyaretimizde aşağıdaki faz barasını gördüğümde daha önce aynı baraların şeffaf koruma kapakları ile kapalı ve isg uyarı levhaları ile kapatılması gerektiğini biliyordum, ancak ölçüm için gittiğimiz bu işletmede olmadığını görünce epey şaşırmıştım, çünkü şakası olmayan bir konu, yanlışlıkla ellesen, ölçerken prob kaysa, başın dönse yoksun…

Elektriksel Ölçüm personelleri ve işletme çalışanları için en büyük tehlikeleri oluşturmaktadır, çıplak halde bırakılan baralara yanlışlıkla değme sonrasında ölümle sonuçlanan kazalar yaşanmaktadır.

İşletmelerde Elektriksel ölçümlerin ve elektrik kazalarında yaşanabilecek sorunların önemine ait ilerleyen dönemlerde yeni bir yazı yayınlamak dileğiyle topraklama ölçümü ile ilgili yazımıza devam edelim.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçüm Raporu Hizmetimiz

Topraklama Ölçüm Raporunuzun Yıllık Yenilenmesi Gerektiğini biliyor musunuz?

Topraklama ölçümü işletmede makinelerle çalışan personelin sağlığını korumak amacıyla olmazsa olmaz periyodik kontrollerden biri ve her yıl bu topraklama ölçümlerinin yenilenmesi gerekmektedir.

Topraklama Ölçümü Hangi Noktalara Yapılmalı

İş Güvenliği Uzmanları olarak topraklama ölçüm raporu yapılmalıdır, diye tespit öneri defterine yazıyoruz, ancak bunu hangi noktalarda yapılacağı için keşif yapmadığımızda işletme sahiplerinin bu konu hakkında fazla durmadığını söyleyebiliriz, bunun için yapmamız gereken işletmedeki panoların ve elektrikle çalışan makineleri görerek, bunları (ölçüm noktası sayarak) topraklama ölçüm noktası olarak belirlemeliyiz. Buna göre işverene makine listesini (hizmet süremize göre) çırakıp yada (hizmet süresinin az olması durumunda bu konunun iş güvenliği uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir durum) Makine Envanter Listesi ve Pano Listelerinin alınarak bu alanlara topraklama ölçüm raporu istenerek, sonrasında Topraklama Ölçümleri tamamlandıktan sonra hazırlanan Topraklama Ölçüm Raporu ile mevcut envanter teyit edilerek, tespit öneri defterine başarılı şekilde işlemin tamamlandığının kayda geçilmesi iş güvenliği uzmanları açısından sunulan isg hizmetlerine katkı sağlayacaktır.

Topraklama ölçümü elektrik aksamıyla çalışan tüm iş ekipmanlar (makineler) için yapılması gerekmektedir, aşağıdaki resimlerde topraklama ölçümü yaptığımız bazı ekipmanların fotoğraflarını örnek olarak görebilirsiniz.

METREL MI- 3102BT EurotestXE Elektrik Güvenlik Ölçümleri topraklama ölçümü Test cihazı IEC/EN 61557 standardına göre tasarlanmış çok fonksiyonlu Elektrik Tesisatı Uygunluğu Cihazıdır.
Ana Pano Topraklama ölçümünü gösteren bir fotoğraf
Topraklama Ölçümü öncesinde Faz ve Nötr, Topraklama gibi girişleri görüntüleyebilmek için ön kontroller yapılmaktadır.
Kontroller sonrasında Metrel Topraklama Ölçüm cihazı ile kontrol işlemine başlanmaktadır.
Metrel Topraklama Ölçüm Cihazı Test işlemlerine ait bir görüntü
Test işlemlerinden sonra Topraklama Ölçümü değerleri ekrana yansımaktadır.
Toz Emme Makinesi Topraklama Ölçümü için, METREL cihazı probları elektrik tesisatı ve makinanın metal aksamında iletkenlik sağlanarak ölçüm işlemlerine başlanmaktadır.

 

YDS 300 Yatar Daire Mobilya Makinaları Topraklama ölçümü
F640 Şaküllü Freze Topraklama Ölçümü
Metrel Topraklama Ölçüm Cihazı Uygun olmayan değerlerde kırmızı işaretçilerle Topraklama değerlerindeki sorunu göstermektedir.
Delik Açma Makinesi Topraklama Ölçümü
FRZ 130S Topraklama Ölçüm işlemi
Dikey Testere Topraklama ölçümü
Ahşap Parlatma makinesi Topraklama Ölçümü
Metrel Topraklama ölçüm değer ekranı
Isıtıcı ekipmanlar Topraklama Ölçümü

 

İşletmelerinizde Topraklama Ölçüm hizmeti almadıysanız yada yenileme zamanınız gelmişse bu konuda yetkin personellerimizle sizlere hizmet sunabiliriz, aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • info@yonetimakademisi.com.tr
 • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın

Bir sonraki yazıda Allah izin verir ise Paratoner Topraklama Ölçümü, ve Enjeksiyon firmalarında Topraklama Ölçümü konusunda yeni bir yazı hazırlamaya çalışacağım.

Topraklama Ölçüm Raporu

Topraklama Ölçümü, Ortam Ölçümleri kapsamında gerçekleştirilen Topraklama Ölçümü hem can hem de mal güvenliğimizi sağlamasının yanı sıra kanuni olarak yaptırılması zorunlu bir hizmet birimidir.

İşletmelerde bulunan topraklama çeşitleri

 • Koruma Topraklaması
 • İşletme Topraklaması
 • Fonksiyon Topraklaması
 • Yıldırıma Karşı Yapılan Topraklama

şeklinde sıralanabilir,  Ancak Topraklamada günümüz şartlarında en güvenli sistem Eş Potansiyel Topraklama Sistemi  ‘dir.

Eş Potansiyel Topraklama sistemi Nedir?

Eş Potansiyel Topraklama Sisteminin güvenli olmasının en önemli nedeni yapı içerisindeki tüm metal yüzeylerin birbiri arasında yapılan topraklamanın Eş Potansiyel Bara ‘lar aracığılıyla sağlanmasıdır.

Örnek: Eş Potansiyel Bara

 

Bu uygulama ile Yapı içinde değişik yerlerde var olan iki noktada oluşabilecek gerilim farkı önlenerek buralarda eş potansiyel farkı sağlanmış olur.

[safir_descriptionbox color=”kirmizi” header=”İlginizi Çekebilir” content=”Yalıtım, İzolasyon Direnci Ölçümü hakkında merak ettikleriniz ve hizmet detayı hakkında bilgi almak için aşağıda İzolasyon Testi Başlığına tıklayabilirsiniz..” icon=”duyuru” bg=””]

İzolasyon Testi

Topraklama Ölçümlerinin Her Yıl Yapılması Zorunluluğu

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

 • 2.3. Tesisatlar

 • 2.3.1. İlgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır.
 • 2.3.2. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, (Ek ibare:RG-23/7/2016-29779) (2) elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

İş Ekipmanları Yönetmeliği 2.3 Tesisatlar Başlığı altında Topraklama tesisatının periyodik kontrolünün elektrik mühendisleri elektrik eğtimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Kaçak Akım Röleleri

Topraklama tesisatının periyodik kontrolü sırasında yıl içerisinde mevcut elektrik hattına binen yükler yada makinelerdeki arızalar sebebiyle sürekli atmaya başlayan kaçak akım rölesinin doğru çalışmasını sağlamak amacıyla da bu ölçümlerin aksatılmaması işletmelerimizde hayati önem taşıyan bu araçların aktif çalışması amacıyla çok gerekli olduğunu belirtmemiz gerekli

Kaçak Akım Rölesi

Topraklama  Direnç Değerleri

 • Tesis İçinde Yıldırımdan Korunma Topraklama direnç değerleri 10 ohm altı,
 • İşletme Topraklaması 1 ohm kadar olmalıdır.

Eş Potansiyel  topraklaması ise bizlerin hem cihazların korunması hemde insanların zarar görmemesi amacıyla hizmet sunan Topraklama ölçüm firmalarının temel değeri olmalıdır. Bu nedenle ölçümler sadece tek yerin topraklama değerlerinin değil, hizmet alan firmada tüm topraklamaların ölçülmesi sağlanmalıdır. Bu değerlerin sağlıklı alınabilmesi içinse mutlaka her priz noktası, her son naktada mutlaka topraklama hattının bulunuyor olması gerekiyor.

Topraklama Ölçümü ile Cihazlarınızı ve Çalışanlarınızı Beklenmedik Tehlikelerden Korursunuz

Bu sebeple Elektrik tesisatı kontrolü kapsamında tüm topraklama tesisatı kontrol edilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi cihazların zarar görmesinin önüne geçilmesi ve Düz bir termin ile çarpılarak çalışanların yaralanmasını istemiyorsak, mutlaka toprak direnç değerlerini hizmet alan firmalara bu ölçümleri gerçekleştirerek, Elektriksel kazaların önlenmesi amacıyla tavsiyelerimizi hizmet alan firmalara iletiyoruz.

Priz – Topraklama Ölçümü

Bütün cihazlarda tek tek topraklama direnç değerlerini ölçme işleminin mümkün olmayışı sebebiyle Kullandığınız makinelerin kalibrasyonlarının 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Makineler Mutlaka periyodik olarak kontrolü sağlanarak Kalibre ayarları gözlemlenmelidir.

Yönetim Akademisi olarak olarak bünyemizde çalışan Uzman Teknik Ekibimiz ve son teknoloji Topraklama ölçüm cihazlarını kullanarak topraklama ölçümünde Tüm Türkiye’ye hizmet sunmaktayız. Topraklama konusunu en hassas PLC cihazlarından kullanımda olan makinenin motoruna kadar ihtiyaç duyulan en temel elektriksel konulardan biridir, bu nedenle Topraklama ölçüm hizmetinde sizlere profesyönel ekiplerimizle destek vermek istiyoruz.

İletişim Bilgileri

 • info@yonetimakademisi.com.tr
 • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın