Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

50’den Fazla Çalışanı Olan İşletmeler İçin Bursa OSGB Zorunluluğu

OSGB Bursa

50’den Fazla Çalışanı Olan İşletmeler İçin Bursa OSGB Zorunluluğu

50’den fazla çalışanı olan işletmeler için Bursa OSGB zorunluluğu var mı? Hangi işletmeler için OSGB Bursa zorunluluğu var?

Bu sorular sıkça firmamıza yöneltilmekte olduğu için hem bireyleri, hem de müşterileri bilgilendirme amaçlı Bursa İş Güvenliği zorunluluğu ile ilgili makale oluşturduk. Bilindiği üzere son yıllarda yaşanan iş kazaları ve iş sahalarındaki çalışma koşullarına bağlı olarak, çalışan personellerin sağlık sorunları yaşaması durumlarına karşı çözüm niteliğinde geliştirilen ve uygulanan kanunlardan birisi de Bursa iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili kanunların belirtiği OSGB hizmetleri olmaktadır.

Bursa il sınırları içerisinde bulunan işletmelerin de Bursa iş sağlığı ve güvenliği yetkili OSGB kuruluşlarından hizmet almalarını gerekli kılan ilgili yasalar için hangi işletmelerin zorunlu olduğu merak konusu. Bu anlamda ilgili yasa detaylarını incelediğimizde, 50’den fazla çalışanı olan işletmeler için Bursa OSGB zorunluluğu durumunu da öğrenmiş oluyoruz.

50’den Fazla Çalışanı Olan İşletmeler için Bursa OSGB Zorunlu mu?

OSGB Bursa hizmetleri; sağlık ve güvenlik hizmetleridir. Bir işletmenin faaliyet alanına göre ve sahip olduğu niteliklere göre uyması gereken bazı temel sağlık ve güvenlik kriterleri söz konusudur. Bursa OSGB kuruluşları da bu kriterleri en iyi bir şekilde sağlamak amacı ile; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli ile hizmet vermektedirler. 50’den fazla çalışanı bulunan tüm işletmeler için bu hizmetler zorunludur. 50’den fazla çalışanı bulunan bir işletmenin bünyesinde; işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli bulunması gerekiyor. Bu gereklilikleri de ilgili yasalara göre, yetkili OSGB kuruluşları sağlamaktadır. OSGB zorunluluğu ile ilgili olarak; Bursa’da bulunan işletmeler OSGB Bursa kuruluşlarından destek alabilmektedir.

Bursa OSGB 50’den Az Çalışanı Olan İşletmeler

OSGBYine ilgili yasalar doğrultusunda özetleyecek olursak; 50’den az çalışanı bulunan bir işletme modelinin “az tehlikeli” sınıfa dahil olması, bu hizmetleri almasını gerekli kılmamaktadır. Ancak 50’den az çalışanı olduğu halde; tehlikeli ve çok tehlikeli grubunda yer alıyorsa, yine Bursa OSGB hizmetleri zorunlu olmaktadır.

İlgili şartları karşılayan ve OSGB hizmetleri almak zorunda olan bir işletme, Bursa il sınırları içerisinde ya da Bursa komşu illerinden birisinde yer alıyorsa; Bursa OSGB kuruluşlarından biri olan Yönetim Akademi’sinden hizmet alabilmektedir.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin