Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Az Tehlikeli İşyerleri İçin Bursa OSGB Zorunluluğu Var mı?

Az Tehlikeli İşyerleri İçin Bursa OSGB Zorunluluğu Var mı?

Bursa OSGB zorunluluğunun az tehlike sınıfına dâhil işyerleri için geçerli olup olmadığı Bursa İş Güvenliği ile ilgili merak edilen konular arasında gelmektedir.

Bilindiği üzere işletmelerin dâhil olabildiği üç farklı tehlike sınıfı vardır. Bunlar az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere üç ana grupta sınıflandırılmaktadır. Can ve mal kaybı yaşanmasının büyük bir ihtimal, risk olduğu işletmeler genellikle çok tehlikeli sınıfına dâhil olmaktadır. Büro işleri, alışveriş gibi hizmet alanları ve işletmeler ise genellikle az tehlikeli grubuna dâhildir. Bursa il sınırları içerisinde bulunan işletmeler az tehlikeli işletmeler grubundaysa; Bursa iş sağlığı ve güvenliği yetkili Bursa OSGB kuruluşlarından hizmet almaları gerekiyor mu? Bu soruda okurlarımızı bilgilendirmek için yasaları inceleyerek verdiğimiz yanıtlar şöyledir:

Bursa OSGB Zorunluluğu Hangi İşletmeleri Kapsıyor?

Bir işletmenin OSGB Bursa hizmetleri karşısındaki zorunluluk durumunu daha iyi bir şekilde belirleyebilmemiz için çalışan işçi sayısı üzerinden değerlendirme yapmamız daha iyi olacaktır. Çalışan işçi sayısı 50’den fazla ise işletmenin tehlike sınıfı fark etmeden, OSGB Bursa zorunluluğu söz konusudur. İşletmede çalışan işçi sayısının 50’den az olması durumunda ise; “tehlikeli” veya “çok tehlikeli” sınıfına dâhil olan işletmelerin Bursa OSGB zorunluluğu bulunmaktadır.

Özetleyecek olursak, “az tehlikeli” sınıfındaki bir işletme, şayet 50’den az çalışanı bulunuyorsa, bu durumda OSGB zorunluluğu yoktur. Çalışan sayısının 50’den fazla olması durumunda Ortak Sağlık Güvenlik Birimi zorunluluğu vardır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi zorunluluğu ile ilgili bilgileri yine Bursa’da bulunan işletmeniz için OSGB Bursa kuruluşlarından biri olan Yönetim Akademisi’nden öğrenebilirsiniz.

İşyerinin Tehlike Sınıfını Öğrenmek

Bir işyeriniz var ve az tehlikeli sınıfta mı yer alıyor yoksa tehlikeli sınıfında mı? Bunu öğrenmek için yapmanız gereken öncelikli olarak nace kodunu öğrenmek, sonrasında bu kod ile resmi gazetede yayınlanan “EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” belgesi üzerinde kodunuzu aratarak, dâhil olduğu tehlike sınıfını kolayca öğrenebilirsiniz.

İşyerinizin tehlike sınıfını öğrenmenizi sağlayacak farklı online araçlar da bulunmaktadır. Nace kodunu nasıl öğreneceğinizi ayrı bir başlık altında ele almıştır. Bursa ili sınırları içerisinde bulunan işletmeniz için tüm işlemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına; Bursa OSGB yetkili kuruluşu Yönetim Akademisi’nden destek talep edebilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin