Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Bursa İş Güvenliği OSGB Uzmanı Çalışma Süreleri

Bursa İş Güvenliği OSGB Uzmanı Çalışma Süreleri

Bursa iş güvenliği OSGB uzmanları iş sahalarında çalışan personellerin herhangi bir nedenden dolayı iş kazası yaşamasına engel olmaktadır. Bunun için iş sahasının kontrolünü gerçekleştirir. Gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda ortaya çıkabilecek kazalar için risk planı hazırlanır ve bu plan devreye sokularak, olası iş kazalarının önüne geçilmiş olunur.

Bursa’da bulunan işyeriniz için Bursa iş sağlığı ve güvenliği birimlerinden edinebileceğiniz bu hizmet için yasalarca belirlenmiş mesai süreleri vardır. Bu mesai süreleri işyerinizin tehlike sınıfı, çalışan sayısı gibi kriterlere göre belirlenmektedir.

Bursa İş Güvenliği OSGB Uzmanı Mesai Saatleri

Bursa iş güvenliği OSGB uzmanları, aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda, belirtilen sürelerde hizmet vermektedirler.

  • 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfında olan bir işletme için Bursa iş güvenliği uzmanı çalışma saati yılda en az 60 dakika olarak belirlenmiştir.

10’dan fazla çalışanı olan diğer iş yerleri için ise, tehlike sınıflarına göre çalışma süreleri aşağıdaki gibidir;

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler için çalışan personel kişisi başına ayda en az 6 dakika.
  • Tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler için çalışan personel kişisi başına ayda en az 8 dakika.
  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler için çalışan personel kişisi başına ayda en az 12 dakika.

İlgili yasalara göre OSGB merkezlerinden sağlanan iş güvenliği uzmanının mesai saatlerinde temel kıstasın, iş yerinin 10’dan fazla çalışanı olup olmaması ve işletmenin bulunduğu tehlike sınıfı olarak ifade edebiliriz.

Bursa OSGB İş Güvenliği Uzmanı

Bursa ili içerisinde bulunan bir işletme ve bu işletmeye bağlı iş sahanız varsa, bu iş sahası için gerekli olan iş güvenliği uzmanı personelini Bursa OSGB firmaları ile edinirsiniz. Edinmiş olduğunuz personelin, iş yerinizin güvenlik açısından denetlenebilmesi için, sahip olduğu bazı görev, yetki ve sorumluluklar söz konusudur.

Anlaşmış olduğunuz OSGB’nin sağladığı Bursa iş güvenliği uzmanı personelinin, ilgili sözleşmedeki koşullara uygun davrandığını ve aynı zamanda mesai saatlerine uyduğunu kontrol etmek durumundasınız. Öte yandan iş güvenliği uzmanının görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda da ilgili OSGB için ihtar puanı cezası uygulanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin