Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Bursa İş Güvenliği Sık Sorulan Sorular

Bursa_is_sagligi_is_guvenligi

Bursa İş Güvenliği Sık Sorulan Sorular

Küçük işletmelerde Bursa iş güvenliği uzmanı zorunlu mu sorusu gibi Bursa iş sağlığı ve güvenliği konusunda tarafımıza sık sık yöneltilen soruları cevapladık…

Küçük İşletmelerde Bursa İş Güvenliği Uzmanı Zorunlu mu?

Küçük işletmeler, çalışan işçi sayısı 50’den az ve en az 1 adet çalışanı bulunan işletmeler olarak ifade edilmektedir. Küçük işletmelerde iş güvenliği uzmanı bulundurulması zorunluluğu durumunu ise yine ilgili Bursa iş güvenliği ve sağlığı yasalarına göre inceleme yaparak anlayabiliyoruz.

İlgili yasalara göre en az 1 çalışanı bulunan bir işletme şayet; tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfa dâhilse, bu durumda ilgili işletmenin iş güvenliği uzmanı istihdam etmesi zorunlu olmaktadır. Bursa’da faaliyet gösteren bir işletme için Bursa iş sağlığı ve güvenliği konusunda yetkili OSGB Bursa kuruluşlarından iş güvenliği uzmanı hizmeti temin edilebilmektedir.

50’den Az Çalışanı Olan İşletmeler İçin Bursa OSGB Zorunluluğu

Çalışan sayısı 50’den az olan işletmeler için Bursa iş güvenliği uzmanı personelinin bulundurulması ile ilgili düzenleme tamamen ilgili işletmenin dâhil olduğu tehlike sınıfı ile alakalı olmaktadır. İlgili yasalar daha çok tehlikeli ve çok tehlikeli iş sahası sınıfına dâhil olan işletmeler için Bursa OSGB hizmetlerini zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda da basit bir ifadeyle söyleyebiliriz ki, bir işletmenin çalışan sayısı 50’den az olsa bile; en az 1 çalışan olması durumunda, bu işletme tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfına dâhilse, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etmesi zorunluluğu vardır.

İşletmenizin hangi tehlike sınıfında olduğunu öğrenmek için OSGB Bursa kuruluşlarından destek alabilirsiniz. Ayrıca işletmenin SGK sicil numarasının  2., 3., 4., 5., 6., ve 7., rakamları NACE kodu olarak ifade edilir. Bu kodu resmi gazete üzerinde yayımlanmış “EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” belgesinde aratarak, işyerinizin hangi tehlike sınıfında olduğunu görebilirsiniz.

Bursa OSGB Zorunluluğu Olmayan İşletmeler

OSGB Bursa zorunluluğu olmayan işletmeler, çalışanı olmayan işletmeler ve 50’den az çalışanı olup da “az tehlikeli” grubunda yer alan işletmelerdir. Çalışanı olmayan bir işletmede, işletme faaliyetlerinin iş kurucusu (iş veren) tarafından gerçekleştiriliyor olması gerekmektedir.

Bursa’da bulunan iş yeriniz için OSGB Bursa zorunluluğu, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi gibi konularda Bursa OSGB kuruluşlarından hizmet alabilirsiniz. İşletmeniz için zorunlu olan hizmetleri karşılamadığınızda, idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin