Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Bursa OSGB| Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşyerleri Hangileri?

Bursa OSGB| Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşyerleri Hangileri?

Bursa OSGB yetkilisi olarak başlıca şunu belirtmeliyiz ki: İşletmeler tehlike sınıflarına göre değerlendirilmektedir. Tehlike sınıfları, ilgili İş Güvenliği Yasası’nda açık ve net bir şekilde belirlenmiş olup, hangi türden işletmelerin hangi tehlike sınıfında yer alacağına ise Tehlike Sınıfı Belirleme Komisyonu karar vermektedir.

Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşyerleri

Yasalar gereği işletmenizin dahil olduğu tehlike sınıfına göre güvenlik ve sağlık önlemlerini almanız gerekmektedir. Tehlikeli, çok tehlikeli ve az tehlikeli olmak üzere üç farklı tehlike sınıfı bulunmaktadır. İşletmenizin hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu öğrenerek, aynı zamanda işletmeniz için Bursa OSGB zorunluluğu olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Bursa’da faaliyet gösteren işletmeniz için, işletme tehlike sınıfını öğrenmek adına Bursa iş güvenliği yetkili OSGB firmaları içerisinde yer alan Yönetim Akademisi’nden destek talep edebilirsiniz. Bunun dışında farklı yöntemler ile de işletmenizin dahil olduğu tehlike sınıfını öğrenmeniz mümkündür.

Bursa OSGB | Tehlikeli İşyerleri Hangileri?

Can ve mal kaybı riskinin yüksek olduğu iş yerlerinin daha çok “çok tehlikeli” olarak ifade edilen tehlike sınıfına dahil olduğunu belirtmeliyiz. Buna karşılık olarak büro işleri, kültür sanat sektörü, alışveriş faaliyetleri gibi sektörle az tehlike grupta yer almaktadır. “Tehlikeli” olarak ifade edilen işyerleri ise maden ayıklama, mobilya üretimi, plastik üretimi, metal eşya üretimi, uçak montajı gibi işleri kapsar.

“Tehlikeli” sınıfta yer alan iş yerlerini ve meslek gruplarını; İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği ve EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi belgeleri üzerinde tam liste olarak görebilirsiniz.

Yine EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi üzerinden nace kodunuz ile yapabileceğiniz sorgulama ile de işletmenizin hangi tehlike sınıfında olduğunu kolayca öğrenebilmeniz mümkündür. Bursa il sınırlarındaki işyeriniz için OSGB Bursa desteği alabilirsiniz.

NACE Kodu ile İşyeri Tehlike Sınıfı Öğrenme | Bursa OSGB

NACE kodu, işletmenizin SGK sicil numarasının; 2., 3., 4., 5., 6., ve 7., rakamlarından oluşmaktadır. Bu rakamları yan yana yazdığınızda nace kodunuz oluşur. Bu kod ile “EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” belgesi üzerinde arama yapmalısınız. Kodun bulunduğu satırda, tehlike sınıfı ve o kodun kapsadığı faaliyet alanları yazmaktadır. Bu sayede işletmenizin dahil olduğu tehlike sınıfını da kolayca öğrenebilirsiniz. Tüm bu işlemler için Bursa OSGB yetkilisi Yönetim Akademisi’nden destek talep edebilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin