Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Bursa OSGB Zorunluluğu, Temmuz 2017’ye Ertelendi mi?

Bursa OSGB Zorunluluğu, Temmuz 2017’ye Ertelendi mi?

Son zamanlarda görmeye başladığımız haberlerden birisi de OSGB Bursa zorunluluğunun Temmuz 2017 tarihine kadar ertelenmiş olabileceği ile ilgili olmaktadır. Burada öncelikli olarak bir yanlış anlaşılmayı düzeltmeliyiz. Nitekim bu erteleme OSGB Bursa zorunluluğunu gerekli kılan yasaların maddelerinin tamamı için değil, sadece bir tanesi için söz konusudur. İSG-Katip personelinin gerekliliği ile ilgili çalışmaların daha sürdürülmesinin gerekmesi söz konusu olduğundan dolayı, İSG Katip personelini gerekli kılan maddenin yürürlüğe girmesi Temmuz 2017’ye ertelenmiştir.

Dolayısıyla söyleyebiliriz ki; OSGB zorunluluğu belli başlı, yasalarca belirlenmiş kriterleri sağlayan tüm işletmeler için devam etmektedir. Bursa iş güvenliği yetkili OSGB firmaları Bursa ilinde bulunan işletmeler için hizmet vermektedir.

OSGB Bursa Zorunluluğu Devam Ediyor mu?

İlgili yasadaki erteleme durumunun sadece İSG-katip personeli ile ilgili olduğunu ve dolayısıyla; diğer sağlık personeli, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi uzmanlarının hizmet zorunluluklarına dair herhangi bir değişiklik, erteleme söz konusu olmadığından, zorunluluğun devam ettiğini söyleyebiliriz.

OSGB zorunluluğu elbette ki tüm işletmeleri değil, yalnızca belirli kriterleri sağlayan işletmeler için geçerlidir. Bu nedenle öncelikli olarak işletmenin hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu öğrenilmesi, bununla birlikte çalışan sayısının 50’den az olup, olmaması durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bursa’da bulunan işletmeler OSGB Bursa kuruluşlarından destek alarak, hem zorunluluk durumu ile ilgili hem de işletmenin hangi tehlike sınıfında yer aldığına dair bilgileri edinebilirler.

OSGB Bursa Hangi İşletmeler için Zorunlu?

OSGB firmaları tarafından alınması gereken sağlık ve güvenlik hizmetleri, 50’den fazla çalışanı olan tüm işletmeler için zorunluluktur. Öte yandan bir işletme 50’den az çalışana sahip olsa bile; tehlike sınıfı olarak “tehlikeli” yada “çok tehlikeli” sınıfıysa, bu durumda yine OSGB firmalarından hizmet almak zorundadırlar.

Bursa il sınırları içerisinde ya da Bursa komşu illerinde bulunan bir işletmenin; Bursa OSGB kuruluşlarından hizmet almaları gerekmektedir. Hizmetler diğer sağlık personeli, iş güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi ekipleri tarafından sağlanmaktadır. İşyerinizin nace kodunu öğrenerek, bu kod ile kolayca işletmenizin hangi tehlike sınıfında olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin