Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

İşyeri Tehlike Sınıfı Nedir?

BURSA İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ

İşyeri Tehlike Sınıfı Nedir?

Bursa OSGB yetkili firması olarak, iş yeri tehlike sınıfı nedir ve işletmenin tehlike sınıfını öğrenme konularına açıklık getirdik…

İşyeri Tehlike Sınıfı Nedir? Bursa İş Güvenliği

İşyeri tehlike sınıfı; bir işletmenin belli bir sektördeki faaliyetine göre dahil olduğu sınıftır. Tehlike sınıfı tanımı, esasında bir işletmenin çalışma sahasında insan sağlığına ne derece zararlı çalışmalar sürdürüldüğü ile de alakalı olmaktadır. Örneğin kimyasal maddelerin bulunduğu bir iş sahası, metrelerce toprak altında çalışma durumu, yüksek alanlarda çalışma durumu gibi risk durumlarının yüksek olması o işletmenin daha yüksek bir tehlike sınıfına dahil olmasına sebebiyet vermektedir.

Bursa il sınırları içerisinde bulunan işletmelerin; Bursa iş sağlığı ve güvenliği yetkili OSGB kuruluşlarından hizmet almaları gerekmektedir. OSGB kuruluşu tarafından verilecek olan hizmetler, işletmenin ihtiyaç duyduğu sağlık ve güvenlik hizmetlerini içermektedir.

İşletmenin Tehlike Sınıfını Öğrenmek

İşletmenizin tehlike sınıfını öğrendiğinizde, OSGB zorunluluğu olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz. Bunun için öncelikli olarak nace kodunuzu öğrenmeniz ve sonrasında kodunuz ile işletmenizin dahil olduğu tehlike sınıfını öğrenmeniz gerekiyor.

Nace kodu, firmanızın SGK sicil numarasının 2., 3., 4., 5., 6., ve 7., rakamlarından oluşmaktadır. Bu numarayı, resmi gazetede yayımlanan “EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” belgesi üzerinden aratmanız gerekiyor. İlgili nace kodunu bulduğunu satır aralığında, işletmenizin faaliyet alanı ve aynı zamanda tehlike sınıfı da yazmış olacaktır.

Öte yandan tüm bu işlemlerin daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirilebilmesi adına OSGB Bursa kuruluşlarından da yardım talep edebilirsiniz. Unutmayın ki en az 1 çalışanı bulunan bir işletmenin OSGB hizmetlerinden faydalanması gerekebilmektedir.

OSGB Güvenlik ve Sağlık Hizmetleri

İşletmenin dahil olduğu tehlike sınıfına göre ve aynı zamanda işletmenin tipine göre ilgili yasalarda belirlenen bilgiler dahilinde işletmedeki faaliyetlerin herhangi bir iş kazası olmadan, sağlık sorunları yaşanmadan sürdürülebilmesi adına önlemler alınması zorunludur. Bu aşamada OSGB Bursa kuruluşları gerekli hizmetleri vermektedir.

Bursa il sınırları içerisinde bulunan bir işletme için tüm bu işletme tehlike sınıfı belirleme ve Bursa OSGB Sağlık ve güvenlik hizmetleri, yine Bursa’da bulunan Bursa OSGB kuruluşları tarafından karşılanmaktadır. Güvenlik ve sağlık hizmetleri işletmenizin iş kazası riski olmadan işletilmesi ve bu doğrultuda da iş kazalarının önüne geçilmesi gibi faydaları içerir.

 

Yorumlar: 1

  1. […] İşyeri Tehlike Sınıfı Nedir? | […]

Yorumunuzu ekleyin