Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

İşyerim Hangi Tehlike Sınıfında?

İşyerim Hangi Tehlike Sınıfında?

İşyerim hangi tehlike sınıfında diye merak ediyorsanız ve işletmeniz için OSGB zorunluluğu olup olmadığını da öğrenmek istiyorsanız yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır…

Yazımız içerisinde işyerim hangi tehlike sınıfında sorusuna yanıt bulabilecek, işletmeniz için OSGB zorunluluğu olup olmadığını öğrenebilecek ve aynı zamanda işletmeniz için yasalarca belirtilmiş hangi önlemleri almak durumunda olduğunuzu da öğrenmiş olacaksınız. Kısacası işletmenizin dahil olduğu tehlike sınıfını öğrenmeniz, işletmenizin güvenlik ve sağlık koşullarının iyileştirilerek, daha verimli bir şekilde hizmet vermeye devam etmesi açısından önem teşkil etmektedir.

İşyerim Hangi Tehlike Sınıfında?

Türkiye çapında pek çok sanayi ve il bölgesinde olan OSGB kuruluşları, Bursa’da bulunan işletmeler için ise Bursa iş sağlığı ve güvenliği yetkili OSGB firmaları olarak hizmet vermektedir. Bursa ili sınırları içerisinde bulunan işletmenizin hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu öğrenerek, OSGB zorunluluğu olup, olmadığını anlayabilirsiniz.

İşletmenin Tehlike Sınıfını Öğrenmek

Bursa il sınırları içerisinde bulunan işletmenizin hangi tehlike sınıfında yer aldığınız öğrenmek ve OSGB Bursa kuruluşlarından hizmet alma durumunuzun olup olmadığını öğrenmeniz için öncelikli olarak nace kodu olarak ifade ettiğimiz kodu öğrenmeniz gerekmektedir.

Nace kodu, firmanızın SGK sicil numarasının 2., 3., 4., 5., 6., ve 7., rakamlarından oluşmaktadır. Bu kodu öğrendikten sonra resmi gazetede yayınlanmış olan “EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” belgesi üzerinden sorgulama yaparak, işletmenizin hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu öğrenebilirsiniz.

Nace kodunuzu öğrenebilmenizin bir diğer yöntemi de; ito.org.tr resmi web sitesi üzerinden, “sicil kayıtları” sayfasından, sizden talep edilen bilgileri girerek, kolay bir şekilde nace kodu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Nace kodunuzu aldıktan sonra tek yapmanız gereken, bu kod ile sorgulama yapmaktır.

Nace Kodu ile Tehlike Sınıfı Sorgulama

Bursa OSGB kuruluşlarından hizmet alma aşamasında, öncelikli olarak işletmenizin hangi tehlike sınıfına dahil olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için nace kodunuzu öğrendikten sonra yapmanız gereken resmi gazetenin resmi web sitesi üzerinde yayımlanmış olan “EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi” ekini indirmek, bu eki uygun bir yazılım içe açarak, nace kodunuzu bu belge üzerinde aratmalısınız. Kodunuzun bulunduğu satırda açıklayıcı bilgiler ve aynı zamanda işletme grubunun dahil olduğu tehlike sınıfı da yazacaktır. Tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere üç farklı tehlike sınıfı vardır.

Dilerseniz, Bursa OSGB firmaları arasında kalitesi ile adından sıkça söz ettiren Yönetim Akademisi’ne başvuruda bulunarak, kolay bir şekilde işyerim hangi tehlike sınıfında sorusuna yanıt bulabilirsiniz…

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin