Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

OSGB Bursa Acil Durum Planı

OSGB Bursa Acil Durum Planı

Acil durum planı, OSGB Bursa firmaları tarafından sunulan bir hizmet olup, hizmetin içerik ve detayları; İş Sağlığı ve Güvenlik Kanununun ilgili maddelerine aynı zamanda “İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik” yönetmeliğine dayandırılmaktadır.

Acil durum planı çalışmaları, bir işletmenin faaliyet alanını da kapsayacak şekilde, olası acil durumlar için plan, tedbir, analiz ve diğer gerekliliklerin zamanında sağlanması ve böylece olası can ve mal kaybının mümkün şartlarda önüne geçilmesini amaçlamaktadır.

Bir işletmenin acil durumda olmasını gerektirebilecek pek çok nedeni sıralandırmamız mümkündür. Bursa ili içerisinde bulunan işletmeniz için Bursa iş sağlığı ve güvenliği için yetkilendirilmiş OSGB’lerden bu hizmeti almanız gerekmektedir.

OSGB Bursa Acil Durum Planı Ne İşe Yarıyor?

OSGB Bursa firmaları tarafından, Bursa ili sınırları içerisinde bulunan işletmeniz için gerçekleştirilen acil durum planı çalışmasının işletme faaliyetlerine pek çok yönden faydası söz konusudur.

  • Acil durum planı sayesinde özellikle de kimyasal maddelerin bulunduğu çalışma sahalarında olası acil durumlar önceden belirlenmekte ve bu durumlar için planlar yapılmaktadır.
  • Yaşanması muhtemel acil durumlar için can ve mal kaybının, mümkün imkan ve şartlarda olabilecek en iyi düzeyde önlenilmesi yönünde tedbir çalışmaları yürütülür.
  • Bir işletme faaliyet alanında ortaya çıkması muhtemel acil durumlar, işletme modeline göre de farklılık gösterebilmektedir. Acil durum planı bu farklılıklar doğrultusunda geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Kısacası acil durum planının geliştirilmesi ve uygulanması aşamasında pek çok kriterin uygulanması durumu söz konusudur. Bu doğrultuda alanında uzman kişi ya da ekipler hizmet vermektedir.

Acil Durum Planı Zorunluluğu var mı?

Bursa ili sınırlarında bulunan işletmelerin, ilgili kanuna göre OSGB Bursa firmaları tarafından faydalanabilecekleri acil durum planı hizmetinin zorunluluk durumunu yine ilgili kanunun ayrıntılarına bakarak, hangi işletmeler için zorunluluk olduğunu görebiliyoruz.

İlgili yasalar iş verenin işletmesi ile ilgili güvenlik, acil durum ve çeşitli risk tedbirlerini alması gerektiğini belirtmektedir. Bu gereklilikler çerçevesinde acil durum planının gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu gereklilik, ilgili iş yerinin dahil olduğu tehlike sınıfına, çalıştırdığı personel sayısına, faaliyet gösterdiğine sektörüne v.b kriterlerine göre değişiklik göstermemektedir. Dolayısıyla tüm işletmeleri kapsıyor. OSGB Bursa ile ilgili sormak istediklerinizi Yönetim Akademisi danışmanlarına yöneltebilirsiniz…

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin