Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

OSGB Bursa Yönetmeliği Neleri Kapsıyor?

OSGB Bursa Yönetmeliği Neleri Kapsıyor?

OSGB Bursa firmaları ilgili yasalara göre hareket etmekte ve hizmet vermektedir. Bu nedenle bir OSGB Bursa merkezinin hizmet seçenekleri ve belli bir işletmedeki faaliyet konularını değerlendirirken, ilgili işletmenin dahil olduğu tehlike grubu ve bu tehlike grubu ile ilgili olarak, işyerinin sağlaması gereken önlemleri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

OSGB Bursa Yönetmeliği Neleri Kapsıyor?

Basit bir ifade ile söyleyebiliriz ki; OSGB Bursa firmaları tamamen ilgili iş güvenliği yasalarına göre hizmet vermekte olup, belli bir işletmenin faaliyette bulunduğu sektörel ihtiyaçlarına ve faaliyet düzenine göre gerekli sağlık ve güvenlik şartlarını karşılamasını sağlamaktadır. Türkiye’de özellikle de organize sanayi bölgelerinde bulunan OSGB firmaları, Bursa için osgb Bursa firmaları olarak hizmet vermektedir.

İş Kazalarının Önlenmesi Çalışmaları

Bursa osgb merkezi tarafından sağlanan temel hizmetlerden birisi de iş kazalarının önlenmesi ve özellikle de yüksek risk içeren iş kollarında, çeşitli kaza risklerinin indirgenmesi, olası iş kazalarının önceden belirlenerek, tedbirler alınması çalışmaları yürütülür. Bu çalışmalar OSGB Bursa merkezi tarafından atanan Bursa iş güvenliği uzmanı kişisi tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir işyeri için ne tür bir güvenlik çalışması yapılması gerektiği ise yine ilgili iş yerinin faaliyet gösterdiği sektöre ve faaliyette bulunduğu alana göre farklılık göstermektedir.

Bir işletmenin faaliyet alanı ve faaliyet türü ne olursa olsun, yasalara göre belirlenmiş tehlike grupları arasında yer alıyorsa, OSGB bu işletme için Bursa iş güvenliği uzmanı hizmeti sağlamak zorundadır ve firmanın da bu hizmeti edinme zorunluluğu söz konusudur.

Sağlıklı Çalışma Koşullarının Sağlanması

Güvenlik ve sağlık birimi tarafından sağlanan önemli temel hizmetlerden birisi de sağlık personeli ve işyeri hekimi hizmetleridir. Bu hizmetler daha çok çalışan personellerinin sağlıklı koşullarda çalışmasını, çeşitli sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesini, çalışma alanında insan sağlığı için risk oluşturacak durumları önceden belirlemek ve olası riskler için önceden önlem almak gibi faaliyetleri gerçekleştirirler.

Bursa iş güvenliği hizmet birimi tarafından sunulan güvenlik ve sağlık hizmetleri aynı zamanda hem işyeri üst düzey yöneticileri hem de hizmetin alındığı OSGB Bursa merkezine rapor edilmektedir. Bu sayede ilgili işyeri için gerekli güvenlik ve sağlık çalışmaları daha kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin