Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

OSGB Bursa Zorunlu mu | Bursa iş güvenliği

osgb bursa

OSGB Bursa Zorunlu mu | Bursa iş güvenliği

En çok merak edilen sorulardan birisi de OSGB hizmetlerinin bir zorunluluk olup, olmadığı ile alakalıdır. Bu anlamda Osgb Bursa merkezinden hizmet almayı düşünen işletmeler şayet bu hizmetleri almanın zorunlu olması durumunda, almaları gerekmektedir. Öte yandan ceza alma durumlarının da söz konusu olduğunun gündemde olduğunu belirtmeliyiz.

Bilindiği gibi 2013 yılında yürürlüğe giren OSGB ile ilgili yasa, 2016 yılında yenilenmiş, daha kapsamlı ve açık olarak belirtilmiştir. Bu yasalara göre OSGB Bursa hizmetinden faydalanması gereken bazı işletme modelleri için kriterler belirtilmiştir. İlgili yasalara göre işletmeniz, Bursa iş güvenliği hizmeti gerektiren bir tehlike grubundaysa, OSGB hizmetlerinden faydalanmanız gerekiyor. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmakta ve para cezası kesilmektedir.

Bursa İş Güvenliği Uzmanı Zorunluluğu

OSGB Bursa hizmetlerinden faydalanmanızı zorunlu kılabilecek bazı kriterler söz konusudur. Bu kriterler Bursa iş güvenliği ile ilgili belirlenmiş yasalarca ifade edilmektedir.

Buna göre ilgili işletmenin “çalışan” kişi sayısı doğrultusunda belirlenen durumlara dahil olan iş yerlerinde, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının bulundurulması zorunluluğu vardır.

 

  • İşçi çalışan sayısı 50’den fazla olan işyerleri için Bursa iş güvenliği uzmanı zorunludur.
  • İşçi çalışan sayısı 50’den az ancak “tehlikeli” sınıfta yer alan işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı zorunludur.
  • İşçi çalışan sayısı 50’den az, ancak “tehlikeli” veya “çok tehlikeli” sınıfta yer alan işyerleri için de Bursa iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu vardır.

Bu belirleyici kriterler göz önünde bulundurularak, işletmenin ilgili hizmetlerden yararlanması zorunluluğu durumunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Bursa iş güvenliği uzmanı

Bursa iş güvenliği hizmetleri özel olarak Bursa ve çevresinde üretim yapan, hizmet veren, her türlü işletmeler içindir. OSGB Bursa’da sağlık ve güvenlik hizmetleri, işletmeniz için tanımlandığında, artık çalışanlarınızın sağlığı ve güvenliği konusunda endişe etmenize gerek kalmayacaktır. Sağlık ve güvenlik konusundaki uzman ekipler, iş yeriniz için denetimler, analizler yapacak, plan ve programlar ile iş yerinizin daha sağlıklı, daha güvenli bir iş merkezi olmasını sağlayacaktır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin