Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

OSGB İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri

OSGB İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri

İşyeri hekimi OSGB merkezinden hizmet aldığınızda işyeriniz için sağlanan bir sağlık personelidir. OSGB işyeri hekimi, ilgili yasalara ve sözleşmelere göre işyerinizin sağlık ve güvenlik kriterlerinden sorumlu olmakta, bu kriterleri iyileştirmeye yönelik yetki, görev ve sorumluluklara sahiptir.

OSGB İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri

Bursa’da bulunan işyeriniz için Bursa iş sağlığı ve güvenliği birimlerinden edinebileceğiniz osgb işyeri hekimi, ilgili bakanlığın belirtmiş olduğu mesai saatlerine uymak durumundadır. Bu aşamada da ilgili işyerinin dahil olduğu tehlike grubu ve iş çalışma sahası gibi kriterler göz önünde bulundurularak, işyeri hekimi için çalışma süreleri belirlenmektedir.

Bursa OSGB İşyeri Hekimi Mesai Saatleri

OSGB Bursa işyeri hekimlerinin mesai saatleri, bir diğer ifade ile de çalışma sürelerini belirleyen temel kriterlerini aşağıdaki gibi sınıflandırabilmemiz mümkündür.

Buna göre temel kriter ilgili işyerinin 10’dan fazla çalışanı olup, olmamasına göredir. 10’dan az çalışanı olan bir işletme aynı zamanda “az tehlikeli” olarak ifade edilen tehlike sınıfına dahilse, bu durumda ilgili işyeri için sağlanan osgb işyeri hekimi için çalışma süresini yılda en az 25 dakika olarak ifade edebiliriz.
10’dan fazla çalışanı olan işyeri için ise tehlike gruplarına göre, mesai saatleri yani işyeri hekimi çalışma saatleri belirlenir. Buna göre Az tehlikeli işletmeler için, çalışan her bir personel başına ayda en az 4 dakika çalışma süresi belirlenmiştir. Tehlike sınıfta yer alan işletmelerde bu süre 6 dakika olurken, “çok tehlikeli” sınıfta yer alan işletmeler için ise bu süre 8 dakika şeklindedir.

Bursa OSGB İş Güvenliği Uzmanı

OSGB işyeri hekimi için belirlenen mesai saatleri, çalışma süreleri ilgili bakanlığın yönetmeliklerinde ve aynı zamanda işyeri ile Bursa OSGB firmaları arasında imzalanan, yapılan sözleşmelerde de açık ve net bir şekilde belirtilmiştir.

Burada alanında tutumlu bir firma ile çalışmak, işyeri için önemli bir avantaj sağlayacaktır. Nitekim bir OSGB Bursa firmasının da uymak durumunda olduğu; görev, sorumluluk ve kurallar söz konusudur. Bu kurallara uyulmaması ve ilgili işyeri için hizmetlerin aksaması, OSGB ’nin ihtar puanı almasına neden olur.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin