Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

OSGB | Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Nedir?

OSGB | Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Nedir?

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kısaca OSGB olarak ifade edilmektedir. Türkiye’de organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere, hemen hemen tüm illerin farklı noktalarında OSGB’ler bulunmaktadır. OSGB’lerin altyapısı, hizmet alanları, işleyişleri, görev ve sorumluluklar gibi tüm detaylar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

İşletmenizin bulunduğu konuma göre yararlanmanız gereken OSGB’leri belirleyebiliyorsunuz. Bu doğrultuda Bursa’da bulunan bir işletmenin, Bursa iş güvenliği için yetkilendirilmiş OSGB’lere başvurması gerekmektedir.

Bir OSGB kuruluşu, işletmeniz için temel sağlık ve güvenlik hizmetlerini sunmakla, geliştirmekle ve sağlamakla yükümlüdür. Bunun için gerekli yasal alt yapıya, donanıma sahip aynı zamanda alanında uzman ekipler ile hizmet vermektedir.

OSGB Neden Gereklidir?

OSGB Bursa kuruluşlarından işletmeniz için alacağınız hizmetler; hem yasal zorunluluklar hem de işletmenizin sağlaması gereken bazı temel sağlık ve güvenlik koşulları gereği önemli olmaktadır. OSGB kuruluşları işletmenizin sağlık ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir. Hizmetlerin içeriği ise işletmenin faaliyet gösterdiği sektör ile fiziksel olarak faaliyette bulunduğu alana göre farklılık göstermektedir.

OSGB firmaları bir işletme için temelde üç farklı uzman ekibi sağlar. Bunlar; iş yeri hekimi, diğer sağlık personeli ve iş güvenliği uzmanıdır. Temelde iş yeri hekimi ile diğer sağlık personelinin yetki, görev, sorumluluk alanları aynı sayılmakta ve bu iki grup uzmanın amacı daha çok işletmenizdeki sağlık ve hijyen koşullarının iyileştirilmesine yöneliktir.

OSGB Bursa İş Güvenliği ve Sağlık Hizmetleri

Bursa OSGB tarafından sunulan hizmetleri sağlık ve güvenlik hizmetleri olarak ele alıyoruz. Tam gün iş yeri hekimi bulunduran bir işletmenin diğer sağlık personeli bulundurması bir zorunluluk değildir.

Bursa iş güvenliği daha çok “iş güvenliği uzmanı” olarak ifade ettiğimiz uzman kişi ya da ekibin kontrolü, iş alanı dahilindedir. Bursa iş güvenliği uzmanının işletmenin dahil olduğu tehlike sınıfına göre risk analizi yapması, olası risklere karşı önlemleri sağlaması, iş kazalarının önüne geçmesi ve yine bu alanda çeşitli çalışmalar yürütmesi gerekmektedir.

OSGB firmaları tarafından alacağınız hizmetler, işletmenizin faaliyetlerinin daha sağlıklı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kısaca OSGB ile ilgili danışmanlık hizmeti veren Yönetim Akademisi’nden Bursa iş güvenliği hizmetleri alabilirsiniz…

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin