Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

OSGB Risk Analizleri

OSGB Risk Analizleri

OSGB risk analizleri ile ilgili öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki: İşletmeler faaliyetlerini döngüsel olarak sürdürürler ancak hangi zamanlarda, ne tür riskler karşısında faaliyet gösterdiklerini belirleyebilmeleri kolay olmamaktadır. Bunun için risk analizi hizmeti verilmektedir. OSGB tarafından verilen risk analizi hizmeti ile işletmenin faaliyetlerine dışarıdan ya da işletme içinden engelleyebilecek, aksatabilecek her türlü risk için analiz yapılır, plan yapılır ve önlemler alınır. Tüm bu gerekli çalışmalar işletmenin türüne göre değişmekle birlikte, bu çalışmalar yine alanında uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

İşletmeniz Bursa il sınırları içerisinde bulunuyorsa, risk analizi hizmetini; Bursa iş sağlığı ve güvenliği alanında yetkili OSGB firmaları içerisinde yer alan Yönetim Akademisi’nden talep etmeniz gerekmektedir. Risk analizi hizmetinin işletmenize ne gibi faydalar sağlayacağını ayrıca değerlendirmemiz gerekiyor.

Bursa OSGB Risk Analizi Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

OSGB firmaları tarafından işletmeniz için risk analizi hizmeti sunulduğunda, işletmenizin genel faaliyetlerinin daha verimli, güvenli ve aksamadan gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz.

Risk analizinin işletmeniz açısından faydalarının bir kısmını aşağıdaki gibi ifade etmemiz mümkündür;

 

  • Bu hizmet sayesinde olası kazaların önceden önlenmesi, bu sayede de olası can ve mal kaybının, mali zararın önüne geçilmesi mümkündür.
  • İşletmenin marka değerini yükseltir.
  • Kaliteli hizmetin amaçlandığının bir göstergesidir.
  • Olası riskler önceden belirlenir, bu risklere karşı önlemler alınır.
  • İş yerinin ilgili yasalara görev sağlaması gereken sağlık ve güvenlik koşullarını sağlaması daha kolaydır.

Risk analizi hizmeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir OSGB kurumundan, firmasından talep edilebilmektedir.

OSGB Risk Analizi Yaptırmak Zorunlu mu?

Bursa ili sınırlarında bulunan işletmelerin, Bursa’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Bursa OSGB firmaları tarafından faydalanabilecekleri risk analizi hizmeti, yasalara göre belirlenmiş şartlara uyan tüm işletmelerin yaptırması zorunludur.

İlgili yasalara göre en az 1 adet çalışanı bulunan işletmelerin, risk analizi yaptırması gerekmektedir. Bu zorunluluk sadece herhangi bir çalışanı olmayan, çalışanın kendisinin sadece iş verenin kendisi olması durumunda zorunlu olmamaktadır.

En az 1 adet çalışanı bulunan işletmelerin yasalara göre risk analizlerini yaptırmaları gerekmektedir. Bunun için işletmenin bulunduğu il sınırları içerisindeki yetkili OSGB firmalarından, kurumlarından faydalanılabilir.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin