Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Tehlike Sınıflarına Göre Bursa İş Güvenliği Uzmanı

Bursa iş güvenliği uzmanı

Tehlike Sınıflarına Göre Bursa İş Güvenliği Uzmanı

Bursa iş güvenliği uzmanı, Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı’nın ilgili kararlarına göre OSGB firmaları bünyesinde hizmet veren uzmanlardır. Bu meslek grubunun temel amacı bir işletmedeki olası güvenlik açıklarını kontrol etmek, belirlemek, bu açıkların iyileştirilmesi yönünde çeşitli çalışmalar yürütmektir. Bu kapsamda özellikle de son yıllarda gündeme gelen iş kazalarını göz önünde bulunduğumuzda, iş güvenliği uzmanı hizmetlerinin ne derece önemli olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

İşletmeler için Bursa iş güvenliği uzmanı ekibi yine Bursa iş sağlığı ve güvenliği konusunda yetkili OSGB firmalarından talep edilebilmektedir. Bursa iş güvenliği uzmanlarının sayısı, çalışma süresi, hangi hizmetleri gerçekleştirmek durumunda olduğu gibi detaylar daha çok işletmenin faaliyet alanı ve bu faaliyet alanına göre dâhil olduğu tehlike sınıfına göre değişmektedir.

Yetki Belgelerine Göre Bursa İş Güvenliği Uzmanları

A, B ve C olarak nitelendirilen, temelde üç farklı iş güvenliği uzmanı yetki belgeleri bulunmaktadır. Bu yetki belgelerinden her birisi için belirlenmiş farklı çalışma şartları ve alanları söz konusudur. Bu bağlamda basit bir ifade ile söyleyebiliriz ki; C sınıfı bir yetki belgesine sahip Bursa iş güvenliği uzmanı, A sınıfı belgenin gerekli olduğu işletme faaliyetleri için hizmet verememektedir. Bu kapsamda bilinmesi gereken önemli bir detay, işletmenin hangi tehlike sınıfına dâhil olduğudur. Çünkü Bursa iş güvenliği uzmanı yetki belgeleri, tehlike sınıflarına göre belirlenmiştir.

 

  • A sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı; bütün tehlike sınıflarına bakabilirken,
  • B sınıfı belgeye sahip bir iş güvenliği uzmanı “az tehlikeli” ve “tehlikeli” sınıflarda,
  • C sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanları ise sadece “az tehlikeli” sınıfına dahil işletmeler için hizmet verirler.

Bursa il sınırlarında ya da Bursa iline komşu bir ilde bulunan işletmeniz için OSGB Bursa yetkili kuruluşu Yönetim Akademisi’nden hizmet alabilirsiniz.

Birden Fazla İş Güvenliği Uzmanı Bulundurma Durumu

Bir işletmenin ilgili yasalara göre birden fazla iş güvenliği uzmanı bulundurma gibi durumu söz konusuysa, burada söyleyebiliriz ki iş yerinde tam gün olarak, iş yerinin tehlike sınıfına uygun bir iş güvenliği uzmanının bulundurulması yeterli olmaktadır. Bu durumda diğer iş güvenliği uzmanlarının farklı yetki belgelerine sahip olması herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Daha fazlası için Bursa OSGB desteği alabilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin