Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Elektrik Güvenlik Testi

Elektrik Güvenlik Testi

Hızla artan teknolojik gelişim, tüm çevrelerde sonu gelmez bir enerji ihtiyacını gereksinim kılmış, artan enerji ihtiyaçları ise elektrikli aletlerinin kullanım alanlarının yaygınlaşması, bu aletleri kullanan kişilerin korunması ihtiyacını doğurmuştur. Bununla birlikte enerjiyi sunan işletmeler sundukları hizmetlerin tam ücretini almayı, Elektrik hizmetini alan tüketiciler ise güvenli kullanım ve daha az ücret ödemeyi amaçlar hale gelmiştir. Bu sebeple de elektrik hizmetini sunan işletmeler daha hassas ve güvenirliliği sağlanmış sayaçlar kullanmaya başlamışlardır.

Elektrik Güvenliği Testi, CE Belgesi

Tüketiciler çalışma ortamı ve ev ortamında, insan sağlığını olumsuz etkileyecek seviyede yüksek seviyelerde Elektrik yüküne sahip cihazlarla çalışma yapmaktadır. Buralarda yaşanan sorunlar ciddi yaralanma ve ölümlere neden olabileceği için, Çalışanlarının güvenliği amacıyla işverenler Elektrik Güvenlik Testleri ile CE Belgesini temin ederek Elektrik Güvenlik Test cihazları kullanılarak yapılan ölçümlerle bu cihazların güvenilir olduğunu belgelendirmeleri ve çalışanlarının bu cihazlarda güvenle çalışabileceği konusunda gerekli çalışmaları yapmakla görevlidir.

İlginizi Çekebilir: İzolasyon Testi, Yalıtım Direnci Hizmetimiz Hakkında Detaylı bilgi almak isterseniz linke: Yalıtım Direnci tıklayabilirsiniz

CE işareti boyut değişikliği ancak ilgili oranlara sabit kalınarak yapılabilir. Resimde bu oranlara ait bilgileri görebilirsiniz.

CE Belgesi, Elektrik Güvenlik Testi Ne İşe Yarar?

 • CE Belgesi, Piyasaya sürülen ürünlerin Avrupa Birliği Pazarına uygun oluğunun belgelendirilmesi olayıdır.
 • CE Belgesi bir ürünün AB pazarında serbest dolaşım hakkına da sahip olur.
 • Ürünleri CE Belgesine taşıyan ise standartlar tarafından belirlenen yeni yaklaşım kararnameleridir.
 • Yayınlanan standartlar, Tüketicilerin can güvenliklerinde asgari özellikler belirtilmiştir. Bu şartları taşımayan ürünlere Ce Belgesi “CE İşareti” vurulması yasaktır.
 • Eğer yasak olmasına rağmen bir ürüne CE İşareti vurulmuşsa bu durumda cezai yaptırım olarak ürünlerin piyasadan toplattırılması kararı uygulanabilmektedir.

Elektrik Güvenlik Testi, CE Belgesi  Makine Üreticilerini Yakından İlgilendirmektedir.

Standartlaşma süreçleri Üretim “Makina” Sektörü ile ilgili olarak EN 60204-1 ve Beyaz Eşya Üretim Sektörünü kapsayan EN 60335 standartları ile , CE işareti basılı tüm ürünlerin Elektrik aksamlarını test edilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur.

Elektrik Güvenlik Testlerinin Raporlanması

Elektriksel Güvenlik Testlerin Ürünler üzerinde kontrolü kadar önemli bir başka husus ise CE Belgesi ile ilgili ölçüm sonuçlarının raporlanarak bu sonuçların standartlara uygunluğunun sayısal hale getirilmesidir.

Makine Üretiminde kullanılan Ekipmanlarda CE Belgesi Olması Yeni Üründe CE İşareti Vurulması sonucunu doğurmaz.

Her iki standartta da “EN 60204-1, EN 60335″ yapılması gereken bu testler temelde aynı olsada test süreçleri ve uygulama değeri açısından farklılık taşımaktadır. Genelde üretilen makinalarda kullanılan ekipmanların CE işareti bulunması, imal edilen makineye CE İşareti basılması için yeterli olduğu görüşü bulunmaktadır. Bu işlemlerde, üretim amacıyla kullanılan ekipmanlar CE İşareti bulunsa da; Üretilen bu yeni ürüne CE İşareti uygulanamaz. İmal edilmiş yeni ürünün CE İşaretini almaya hak kazanması için standartlardaki süreçler işletilmeli ve denetimin başarılı sonuçlandırılması sonucunda CE İşaretinin vurulması gerekmektedir.

 

Elektrik Güvenlik Testi EN60204-1 Standardının Kapsadığı Makine Listesi

EN60204-1 (Makinelerde Güvenlik-Makinelerin Elektrik Donanımı, Bölüm1-Genel Kurallar) 

 • Metal işleme makineleri
 • Plastik ve Lastik Makineleri
 • Ağaç işleme makineleri
 • Montaj makineleri
 • Gıda makineleri
 • Baskı, Kağıt ve karton makineleri
 • Saç işleme Makinleri
 • Ambalaj makineleri
 • Tekstil makineleri
 • İnşaat makineleri
 • Kaldırma makineleri

Yukarıda belirtilen makinelerin panolarında ise aşağıdaki testlerin yapılması gereklidir.

İzolasyon Testi  kullanılan ürünlerin yalıtım değerlerinin kontrolünü, Panoda  Faz, Nört ve Koruma (PE) iletkenlerinde ölçülür. 500 V DC < 1M Omega değerinde olmalıdır.

Tüm bu yazıyı incelediğimizde Üretim sektöründe hem çalışanlarınız hemde ürünlerinizi sunduğunuz son kullanıcılar için hayati önem taşıyan Elektriksel Güvenlik Testleri ve buna bağlı, Yüksek Gerilim Testi, Kaçak Akım Testi, Topraklama Ölçümü İzolasyon Direnci Testi gibi konularda profesyönel destek almak isterseniz aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • info@yonetimakademisi.com.tr
 • 0551 254 56 38

Teklif ve Bilgi Almak İçin Tıklayın

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin