Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Öz Disiplin

Öz Disiplin

Disiplin kelimesini duyunca insanların büyük çoğunluğunun bilinçaltında bir korku oluştuğunu düşünüyorum. Oysa disiplin hayatımıza yön veren ana çizgidir. Disiplin kelime anlamı olarak sıkıdüzen olsa da aslında sevgi ve saygının başlangıcı huzurun kaynağıdır. Hayatımızı her nokta da belli disiplinlere göre sürdürürüz ancak biz bunları disiplin olarak tanımlandırmadığımız için disiplin olarak görmeyiz. Mesela toplumda yaşayan bir insan olarak, trafikte hız limitlerini aşamazsınız, işinize istediğiniz saatte gelip gidemezsiniz, ailenize karşı sorumluluklarınızı arka plana atamazsınız bunları yaptığınız takdirde toplumda mutlaka bir maddi veya manevi yaptırımla karşılaşırsınız.

Öz Disiplinimizi Nasıl Oluşturabiliriz?

Hepimizin aslında bildiği bir hikaye var Hikayeye göre adamın biri, bir haftanın yorgunluğundan sonra pazar sabahı kalktığında dinlenmek için eline gazetesini almış ve bütün gün miskinlik yaparak evde oturacağını düşünmüş,  tam bunları hayal ederken oğlu koşarak gelmiş ve sinemaya ne zaman gideceklerini sormuş çünkü babası daha önce söz vermiş ancak sinemaya da gitmek istemiyormuş. Sonra aklına gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişmiş ve haritayı küçük parçalara ayırmış ve oğluna, ”Eğer bu haritayı düzeltebilirsen, seni sinemaya götüreceğim” demiş. Sonra da düşünmüş ve içinden “En iyi coğrafya profesörü gelse bunu akşama kadar düzeltemez” demiş. Aradan kısa bir süre sonra oğlu babasına koşarak haritayı düzelttiğini söylemiş. Babası hayretler içinde kalarak “ Bunu nasıl yaptığını sormuş” Oğlunun vermiş olduğu yanıt gerçekten çok ilginçtir “ Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı, insanı düzelttiğimde dünya kendiliğinden düzeldi” demiş. İşte hikayeden de anlaşılacağı üzere kendini disipline eden bir insan tüm toplumu disipline edebilecektir. Peki kendimizi disipline edebilmek için ne yapmak gerekir sorusunun yanıtı Sayın Muhammed R.Yavuz’un “On adımda Öz Disiplin” ile şöyle açıklamıştır.

On Adımda Öz Disiplin (Muhammed R.Yavuz)

  1. “Kimsin” ne yapmak istiyorsun, hayatındaki amacın ney?, sorusunu kendinize sorun,
  2. Hedeflerimiz belirleyip, yapmamız gerekenle başlayın,
  3. Önce acıyı çekin ve hazzı yaşamayı erteleyin,
  4. Kötü alışkanlıklardan kurtulup iyi alışkanlıklar edinin,
  5. Kendinizi pozitif durumda tutun,
  6. Replik ve sloganın gücünü kullanarak Öz Disipline sadakat edin,
  7. Kendinizle bir öz disiplin anlaşması yapın,
  8. Sonuca odaklanın,
  9. Öz disiplin meyvelerini toplayın,
  10. Artık Başarı ve Mutlu Olma Vakti, provokatörlerden ve negatif ortamlardan uzak durun. Bunlara uyarsak gerçekten hayatımızda bir takım şeylerin değiştiğini göreceğimizi düşünüyorum.

Hayatımıza Yön Verecek Güzel Bir Söz

Yazımı burada sonlandırırken Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nerede karşılıklı sevgi ve saygı varsa, orada itimat ve itaat vardır. İtimat ve itaatin olduğu yerde disiplin vardır. Disiplinin olduğu yerde huzur, huzurun olduğu yerde başarı vardır” sözünün sizlere yol göstermesi dileklerimle.

 

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin