Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Çalışan Davranışlarının İş Kazalarında ki Önemi

Çalışan Davranışlarının İş Kazalarında ki Önemi

Türkiye’de 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 20 Haziran 2012’de çıktı, fakat maalesef İş Kazalarında halen yeterli yönde beklenilen bir azalma gerçekleşmedi. 2016 yılında İş Kazalarında 1.970 kişi hayatını kaybetti. Özellikle kazaların en çok yaşandığı İnşaat sektöründe zamanla yarışılıyor ve büyük projeler çok kısa zamanda bitirilmek istendiği için İş Güvenliği kurallarına uyum ikinci planda kalmaktadır.2016 Yılında yaşanan ölümlü iş kazalarının 442 tanesi maalesef yine inşaat sektöründe yaşanmıştır. İnşaat sektörü iş kazalarında yine 1. Sırada yer almıştır.
Her ölümlü İş kazası ya da yaralanma ile sonuçlanan İş kazasının altında bizim görmediğimiz tehlikeli davranışların birikimleri vardır. Çalışan davranışlarını eğer iyi yönlendirebilirsek İş kazalarını azaltabiliriz. Firmalarda ramak kala olaylarını önemser ve normal bir iş kazası gibi değerlendirirsek çoğu büyük kazanın önüne geçebiliriz. Bilmeliyiz ki her ölümlü İş kazasının altında en az 300 adet ramak kala olayı bulunmaktadır. Firmalarda ramak kala formları hazırlanarak çalışanların bir ramak kala olayı olduğu zaman bunu doldurmasını istemeliyiz.
Çalışanların iş başında gösterdikleri davranışlar iş kazalarının temelini oluşturmaktadır. Her 100 kazadan 78 tanesi çalışanların tehlikeli davranışlarından meydana gelmektedir. Bu nedenle çalışanların eğitimleri ve davranışlarının istenilen yönde değiştirilmesi İş kazalarının azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışanlara yaptıkları her tehlikeli hareketin sonucunun ne olacağı ve nasıl bir kaza olacağını eğitimlerle anlatmalıyız.

Özellikle işinde tecrübeli diyebileceğimiz 30-50 yaş aralığında ki çalışanlar, kendilerine aşırı özgüven duyduklarından iş güvenliği kurallarına uymamaktadırlar.2016 yılında 30-50 yaş arasında işinde tecrübeli diyebileceğimiz 998 çalışan iş kazalarında hayatını kaybetmiştir. Ben bu işi biliyorum benim kurallara uymaya ihtiyacım yok yaklaşımı kazaların başlıca nedenlerindendir. Çalışanların en çok kullandığı ve biz İş Güvenliği Uzmanlarının sahada duyduğumuz başlıca cümleler şu şekildedir.

  • Merak etme bana bir şey olmaz.
  • Ben yıllardır bu işi bu şekilde yapıyorum.
  • Abi işin yetişmesi lazım, şimdi İş Güvenliğinin sırası mı?
  • Eğer senin dediğin gibi önlemleri almaya kalkarsak, biz bu işten para kazanamayız.
  • Şurada 5 dakika taşlama yapacağım, gözlüğü nereden bulayım.
  • Çok dikkatliyim, bu (10×10) tahta kalasın üzerinde cambaz gibi yürüyebilirim.
  • Bizim adamlar çok dikkatli , hepsi çok açık gözdür.
  • Abi şimdi ben bu emniyet kemerini nereye bağlayacağım.Yukarıda kullanılan cümlelerin hepsi bizzat biz İş güvenliği uzmanlarının çalışma sahasında duyduğu sözlerdir. Özellikle İnşaat sektöründe yapılan çalışmalarda çok daha dikkat gerekmektedir ,Yüksekte çalışma yapmak ayrı bir önlem isteyen çalışma alanlarıdır, bu nedenle her an bir tehlikeli davranış sonrası kaza olabilir. Dinamik bir çalışma alanı olduğu için her gün riskler değişmektedir. Siz istediğiniz kadar önlem alın eğer çalışanlar bu kurallara uymazsa tüm çabanız boşa gitmektedir. Asıl önemli olan çalışanların kendi güvenlikleri için koyulan kurallara uyması ve önem vermesidir. Eğer çalışanlar sizin koyduğunuz kurallara uymazlarsa iş kazaları devam edecektir.
    Davranış odaklı iş güvenliği iş kazalarının azaltılması açısından çok önemlidir. Davranış odaklı İş güvenliği çalışmaları uzun bir süreçtir, özellikle fabrikalarda bu çalışma yapılacaksa en az 3 yıl gibi bir zaman gerekmektedir. Davranış odaklı İş güvenliğinde üst yönetimin katkısı ve desteği önemlidir. Çalışanların tamamını iş güvenliği çalışmalarının içine çekmemiz ve onların katkı koymasını sağlamalıyız. Çalışanlar önem verildiğini ve İş güvenliğinin kendileri için iyi bir şey olduğuna inandıkları zaman çok daha başarılı çalışmalar ortaya çıkmaktadır. Özellikle Bursa’da büyük sanayi firmalarında uzun süre iş kazası yaşanmamasının nedeninin başında tüm çalışanları dahil etmeleridir.

Hamit Kocaman
Yüksek Teknik Öğretmen (Metal İşleri Öğretmeni)
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin