Üçevler Mh. Ritim Sk. No:9/1-2 Nülüfer / BURSA
+902242491494
hd@yonetimakademisi.com.tr

Sorumluluk ve Görev Bilinci

Sorumluluk ve Görev Bilinci

Değerli Arkadaşlarım,hepimiz çalışma hayatının içindeyiz.Kimimiz yeni çalışma hayatına giriş yapmış,kimimiz biraz daha deneyimli,kimimiz daha ileri yaşta ve hepimiz bir amaca yönelik tanımlanan görevi yapmaya çalışmaktayız.

Çalışanlar Eğitimli ve Donanımlı Olmalıdır

Görülen ve günümüz şartlarında çalışanlardan istenen odur ki eğitimli,donanımlı olmalı, üretken,çalışkan,özverili olmalı, doğal olarak sorumluluk özellikleri ile donanım ve tecrübe de istenmektedir.Bu özelliklere sahip olanların yetkinlikleri ve yükümlülükleri de elbette artmaktadır,yani görüntü varsa ses “te olmalı veya görüntü varsa icraat ta olmalıdır.Özetle yetkinlik varsa sorumluluk mutlaka olmalıdır diye düşünmek ve beklemek gerekir.Buraya kadar her şey güzel,ya sonrası…? Acaba bunlar var mı,varsa da kimlerde var…?

Cevabı aşağıda bulmaya çalışalım.

İş hayatında bunlar istenir ve konuşulur,insanlar hata yapabilirler ama aşağıda örneğini vereceğim çalışmada önemli ihmaller görülmektedir ve sorumsuzluk örneğidir.Yanıltıcı bilgi vermek, yetersiz olupta yetki kullanmak kişiye de firmaya da geri dönüşü ve kazanımı güç olan önemli zararlar verir,işini kaybetme imaj kaybetme maddi-manevi gibi.Düşüncem ve tavsiyem odur ki hepimiz hata yapabiliriz ama yetkinliğimiz nispetinde sorumluluk almalı,ihmale yer vermemeliyiz.

İş Kazalarında Örnek Bir Olay

Size, bu yazımda gerçek olan ve yaşanan bir olayı senaryo ederek anlatmak istediğim konuyu kusur işleyen pay sahibinin sorumsuzluk örneği hakkında bir hususa değineceğim.

Şöyleki;

Bilindiği üzere,İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmelik hükümlerince Periyodik kontrole tabi ekipmanların belirlenen süreler içinde yetkili kişi-kurumlarca belgelendirilmesi gerekli ve zorunludur.Bakanlığın yetki verdiği kişiler bu görevleri yapmaktadırlar. İSG Uzmanları olarak bizler de görev çerçevesinde mevzuat gerekliliklerini ve uygunsuzlukları tespit ederek rehberlik faaliyetlerini yapmaktayız. İşveren-Çalışan-Devlet üçlü sacayağının ortasında ve eşit mesafede bulunarak görev ve sorumluluk bilinciyle çalışmaktayız.Ayrıca içimizde Periyodik kontrol yetkilisi olarak görev yapanlarımız da mevcuttur.

Ciddi Cezalarla Karşılaşılmaması Tehlikelerin olmadığını göstermiyor

Yetkili Firmamızın ve çalışanlarımızın bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda önemli bir ihmallerinin, olumsuzlukların yaşanmadığı,ciddi müeyyide ile karşılaşmadığı ama bu konuda risklerin her zaman var olduğunun bilinmesi gerekir,yapılan icraatların takibinin ve doğruluğunun yetkili kişinin kendisinin dışında pek bileni ve sorgulayanı pek yoktur,hatta uyarı şerhlerinin dahi umursanmadığı görülmektedir. Görev ihmali yaparak sanal(gerçekte olmayan) uygulama ile belgelenmesi halinde olası bir kazada belge kayıtlarında kusur tespitinde nelerin olabileceğini proaktif anlayışla önceden mutlaka düşünmek gerekir.

Koyun Can Derdinde Kasap Et derdinde

Bahse konu periyodik kontrolda 80 ton kaldırma kapasiteli LİEBHERR Mobil Teleskobik Vinç talep eden firmaya geçici görevle çalışmaya gelen iş makinası bilinmeyen bir sebeple yükü askıda iken görev halinde devrilerek ölümlü ve maddi hasarlı bir iş kazası meydana gelmiş olup işbu kazada hiçkimse kusur-hata kabul etmemektedirler,görev içinde bulunanlar sütten çıkmış akkaşık misali kusursuz olduklarını beyan etmişler.Koyun can derdinde,kasap et derdinde şeklinde Vinci kiralık gönderen firmaya yaşanan kaza nedeniyle dolar bazında oldukça yüksek bedel ödeyen kasko sigorta şirketinin aslı astarı olmayan birçok sebepler göstererek zararı talafi etmek için dava açması(maddi tazminat),vinci talep eden firma kusursuzluğunu ispat etmek için savunma gayretinde,iş makinasını kullanan operatörün kendini kurtarma ve işvereni suçlama gayretinde,Ölenin murisleri destekten yoksun kalma-manevi tazminat almak için hak peşinde koşması ve diğer ara kademe elemanları,işaretçi ve diğer adı geçen isimlerin konunun dışında kalma mücadelesi vs.vs…

İş Kazası Panayırları

Kimsenin sözde kusuru yokmuş ve ortam adeta bir İş Kazası Panayırı haline dönüşmüş.Neticede olayın yargıya intikaliyle soruşturma,araştırma,tespitler,itirazlar,avukatlar,müşteki,davalı,davacı gerekçeler,itirazlar… Yani hukuk mücadelesi.Çalışmaya başlarken görev anlayışı-Sorumluluk ve olması gereken doğrular yok.Peki ne var…?
Hatalar,Bilgisizlikler,İhmaller,Ben bilirimler,Bana bir şey olmazlar vb.daha birçok uygunsuzluklar.
Peki ne olacak.Doğrular bulunacak,hatalılar kulağından tutulacak,üzülenler,zarar görenler olacak…
Ama ölen öldüğüyle kalacak ve kalan sağlar bizimdir olacak. !?

Yani ateş düştüğü yeri yakacak.

Fakat bu arenada ortaya çıkan bir tespit te var…! PERİYODİK KONTROL BELGESİ…!? Bize-bana da yabancı gelmedi bu isim,zira bizimle yakın arkadaşlığı var. Eeee.ne olmuş peki neden adı geçmiş. Anlarız şimdi.

UYGUNSUZ ve HATALI,SANAL,OTURDUĞU YERDEN AYAĞA BİLE KALKMADAN,BİLGİSİZ BİR YETKİLİ TARAFINDAN YAPILMIŞ..!?

ADI KOCAMAN HARFLERLE RAPORA YAZILMIŞ ve HAKİM-SAVCI TALEBİYLE UZMANLAR ÖNÜNDE PRİYODİK KONTROLUN NASIL,NEREDE NE ŞEKİLDE YAPILDIĞI SORULACAK ve YETKİLİ DE BUNU ANLATACAK…
NASIL MI.? ANLATABİLİR Mİ.? İNANDIRICI OLUR MU.? BİLMEM…
İşte bu olmadı,sırasımıydı şimdi.Nereden çıktı bu.Keşke yapmasaydım,daha dikkatli olsaydım,olası ihtimalleri düşünseydim,ben şimdi ne diyeceğim.

EY KONTROLCU.?

DOĞRUSUNU SORSAYDIN,ARAŞTIRSAYDIN,ÖĞRENSEYDİN.EY YETKİLİ KONTROLCÜ SÖZDE UZMAN.! Ayıp ettin,vicdanen,hukuken sorumlu oldun,Yanlış yaptın Hanımefendi(uzman Bayandı). Poponu kaldırıp bir zahmet gidecek ve işini olması gerektiği gibi yapacaktın.Şimdi Allahtan yardım iste.Ama yardım etmeyecektir sana,bunu bil.Kendine ve Çalıştığın firmana da zarar verdin.

OLMADI.OLMADI…

Bu kadar da büyütülecek sadece bumu.Hayır.Sorumlu insanlar kendi yanlışlarını büyütmeliler.İnsanlar yalanla,dolanla,sahtekarlıkla vb.daha neler varsa başkalarına çamur atarak karalayabilirler ve kurtulabilirler ama kendilerini kandıramazlar ve vicdanen kurtulamazlar.
Neden mi halen cevabını vermedik,verelim öyleyse:
80 tonluk Mobil Teleskobik Vinci, 45 derecelik açı ile, Bomu 25 metre uzattın ve teleskobik jib bom ile 1,25 katsayıda 100 ton ağırlığı kaldırarak test ettin,inceledin hiçbir sorun yoktur,güvenle kullanılabilir dedin ve uygundur raporu verdin.

Öylemi.!!!???

AFERİN SANA MUCİZE YARATTIN.!? Zira bu özellikteki mobil teleskobik vinç ile senden başka hiç kimse yapamazdı bunu… Sevinme Guinness Rekorlar kitabına girdiğini mi sandın. Hayır.Gerçek olarak yerinde uygulamalı yapman ve göstermen gerekirdi.Hadi göster.Buda imkansız..Anlatsan da inanmazlar çünkü doğru değil.

Yük kaldırma diyagramına bakmadın mı hiç.Ayıp ettin Hanımefendi. Belgeni geri ver.Zarardaki payını hesapla,bu tarafa gel biraz işimiz var seninle…Geçmiş olsun.Kusurun,asli,tali olabilir olmayabilir ama biraz olsun utanmalı ve düşünmelisin.Neden mi, kök neden analizini kendin için çıkar ve aynaya bak.Ne gördün.

ONU BANA SÖYLEME.UTANIRSIN.KİMSE DUYMASIN AMA, BİLMEM BİR GÖREN,BİR DUYAN VARMIDIR ACABA…

Korkunun ecele faydası yoktur. Dersini aldıysan bir daha yapma.En azından sen yükümlü olma.işini iyi yap, huzursuzluk yaşama.
Herkes böyle düşünürse ne olur.Cevaba gerek yok, zira herkes bu cevebı veriyor, ama yapmıyor…Şimdi öğrendin artık. ? Kocaman Aferin sana.
Sen-Ben-Biz yapanlardan olalım anladınmı Hanımefendi…Yaşanarak öğrenilenler hem iz, hemde acı bırakır.BİZİM İŞİMİZDE BÖYLE

İZLER OLMAMALI.

Tekrar görüşmek dileğiyle.Sağlık ve Esenlik dilerim.

Sorumluluk, üzerine düşen görevleri yerine getirmek, kendine ait bir olayın sonuçlarını üstlenmek, başkalarının haklarına saygı göstermek ve kendi davranışının sonuçlarını düşünmek ve sahip çıkabilmektir.

Sorumluluk ve Gelişim

“Sorumluluk insanların en fazla korktukları şeylerden birisidir, ama bizi hem erkek ve hem de kadın olarak en fazla geliştiren de odur.’’

Mustafa Piliçer –  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin